Lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerine yönelik tutumları
Attitudes of high school students towards physical education and sports classes
  1. Tez No: 961986
  2. Yazar: KERİM PÜSELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, farklı ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi; öğrencilerinin kişisel özelliklerine ve diğer değişkenlere göre beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları arasındaki farklılıkların karşılaştırılması amacını taşımaktadır. Çalışma grubunu 2023-2024 yılında Antalya ili Serik ilçesinde ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin akademik ve sosyal becerilerini etkileyen beden eğitimi ve spor derslerine yönelik tutumlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında farklı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrenciler 9,10,11 ve 12. sınıflardan rastgele seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket formunun birinci bölümü, öğrencilerin kişisel bilgi ve özellikleri hakkındaki sorulardan; ikinci bölümü beden eğitimi ve spor dersi tutum ölçeğinden oluşmaktadır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Anket formunda yer alan değişkenlerin ve tutum ölçeğinin normal dağılım gösterip göstermedikleri Shapiro-Wilk Testi ve Kolmogorov-Smirnov Testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U Testi, çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu Güllü ve Güçlü tarafından geliştirilen ''Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği'' verilerin toplanması amacıyla kullanılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre kız ve erkek olarak cinsiyete göre anlamlı farklılık yoktur. Öğrencilerin sınıflara göre beden eğitimi derslerine ilişkin tutumlarına bakıldığında istatistiksel açıdan (p=0,02)* anlamlı olduğu görülmektedir. Sınavla öğrenci alan liselerin öğrencileri, sınavsız öğrenci alan liselere göre beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının anlamlı düzeyde daha olumlu ve yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Öğrencilerin annelerinin eğitim durumlarına göre beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarında anlamlı bir fark olup olmadığına bakıldığında, anlamlı fark görülmüştür. Öğrencilerin babalarının eğitim durumlarına göre beden eğitimi dersine tutumlarında anlamlı fark olup olmadığına bakıldığında, farkın olmadığı bulunmuştur. Ailelerinin ortalama aylık gelirlerine göre beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarında anlamlı bir fark olup olmadığına bakıldığında, farkın olmadığı bulunmuştur. Boş zamanlarında egzersiz ve spor yapma sıklıklarına ilişkin yanıtları arasında, farkın olup olmadığına bakıldığında aralarındaki farkın anlamlı olduğu görülmektedir. Öğrencilerin bir spor kulübünde spor yapma durumlarına ilişkin ifadeler arasında farkın olup olmadığına bakıldığında aralarındaki farkın anlamlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the attitudes of students studying in different secondary schools towards physical education and sports courses and to compare the differences between the attitudes of the students towards physical education and sports courses according to their personal characteristics and other variables. The study group consists of high school students studying at the secondary level in the Serik district of Antalya province in 2023-2024. The aim of the research is to examine the factors affecting the attitudes of students studying in different high schools towards physical education and sports courses, which affect their academic and social skills. The research group consists of students studying in different secondary schools in the 2023-2024 academic year. Students were randomly selected from 9th, 10th, 11th and 12th grades. A two-part survey form was used as the data collection tool in the study. The first part of the survey form consists of questions about the students' personal information and characteristics; the second part consists of the attitude scale towards physical education and sports courses. Statistical analysis of the data was conducted using the SPSS 22.0 package program. The Shapiro-Wilk Test and the Kolmogorov-Smirnov Test were used to analyze whether the variables in the questionnaire form and the attitude scale showed normal distribution. The Mann-Whitney U Test was used for pairwise comparisons in data analysis, and the Kruskal-Wallis Analysis of Variance was used for multiple comparisons. The significance level was set at 0.05. The personal information form prepared by the researcher and the“Attitude Scale Towards Physical Education Course”developed by Güllü and Güçlü were used to collect data. According to the findings of the study, there is no significant difference between girls and boys based on gender. When the attitudes of students towards physical education classes are examined according to grades, it is seen that there is a statistically significant (p=0.02)*. It is understood that the attitudes of students in high schools that accept students by exam are significantly more positive and higher towards physical education class than those in high schools that accept students without exams. When we examine whether there is a significant difference in the attitudes of the students towards physical education class according to the educational background of their mothers, a significant difference was found. When examining whether there was a significant difference in students' attitudes toward physical education based on their fathers' educational background, no difference was found. When examining whether there was a significant difference in students' attitudes toward physical education based on their families' average monthly income, no difference was found. When examining whether there was a difference between their responses regarding the frequency of exercise and sports in their free time, the difference was found to be significant. When examining whether there was a difference between the students' statements regarding their involvement in sports at a sports club, the difference was found to be significant.