Primer koruma implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör olan hastalarda beta-bloker dozunun ventriküler taşiaritmi nedenli şoklama üzerindeki etkisi
Effect of Beta-Blocker Dose on Ventricular Tachyarrhythmia related Shock in Patients with Primary Prevention Implantable Cardioverter Defibrillator
  1. Tez No: 806284
  2. Yazar: NUR BETON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp yetersizliği (KY) olan hastalarda, ölümlerin büyük bir çoğunluğu beklenmedik ve aniden meydana gelmektedir. İmplante edilebilir kardiyoverterdefibrilatörler (ICD), ventriküleraritmilerin sebep olduğu ani kardiyak ölümü önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Yapılan birçok klinik çalışmada, ilk uygun ICD şokunun, artmış mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, primer koruma ICD olan KY hastalarında, beta-bloker (BB) dozunun, ilk uygun şok üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Kalp Yetersizliği polikliniğince takip edilmekte olan 2135 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Bu çalışmaya > 18 yaş, sol ventrikülejeksiyon fraksiyonu (LVEF)≤%35 olan, BB kullanan ve primer koruma amaçlı ICD takılmış olan hastalar dahil edildi. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra, ilk şok ile başvuran 101 hasta [ICD şok (+), hasta grubu] ile hiç şok almamış 101 hasta [ICD şok (-), kontrol grubu] çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların başvurudaki demografik özellikleri, ilaç kullanımları, laboratuvar değerleri, ekokardiyografi ve elektrokardiyografik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelemeye alındı. Hedef BB dozu, kılavuzlarda belirlenen en yüksek BB dozunun
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In patients with heart failure (HF), the majority of deaths occur unexpectedly and suddenly. Implantable cardioverter defibrillators (ICD) were developed to prevent sudden cardiac death caused by ventricular arrhythmias. In many clinical studies, the first appropriate ICD shock has been shown to be associated with increased mortality. In this study, the aim was to investigate the effect of beta-blocker (BB) dose on first appropriate shock in HF patients with primary pevention ICD. Materials and Methods: The data of 2135 patients who were followed up by Ankara City Hospital Heart Failure Outpatient Clinic were retrospectively reviewed. The patients eligible for study was aged above 18 years, who had left ventricular ejection fraction (LVEF) ≤35%, BB use and primary prevention ICD. After applying the exclusion criteria, 101 patients who presented with first shock [ICD shock (+), patient group] and 101 patients who had never received any shock [ICD shock (-), control group] were included in the study. Demographic characteristics, drug use, laboratory values, echocardiographic and electrocardiographic characteristics of these patients at admission were examined in detail. Target BB dose was classified as