Dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin çalışan memnuniyetine etkisinde örgütsel iletişim, örgütsel güven ve örgütsel bağlılığın aracı rolü
The mediating role of organizational communication, organizational trust and organizational commitment in the effect of transformational and transactional leadership on employee satisfaction
- Tez No: 806289
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÖZATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışmada dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışlarının çalışan memnuniyetine etkisi ve bu etkide örgütsel iletişim, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık algılarının aracılık rolü incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle dönüşümcü ve etkileşimci liderlik, çalışan memnuniyeti, örgütsel iletişimi, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık konusunda oluşturulan kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturulmuş olup bunlara göre çalışmanın hipotezleri sunulmuştur. Ardından, çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket uygulamasına ilişkin araştırma yöntemine ve uygulanan analizler sonucu elde edilen bulgulara ve sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Yozgat Bozok Üniversitesinden 460 eğitim çalışanı ve Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 440 sağlık çalışanı olmak üzere toplamda 900 kişi oluşturmaktadır. Anket formunda ise likert tipi ölçekler kullanılmış, araştırma modelinin doğrulanmasında yapısal eşitlik modeli (YEM) tercih edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.00 ve AMOS 24.00 programları kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre sağlık çalışanlarında dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin çalışan memnuniyetine etkisinde örgütsel güven ve örgütsel bağlılığın kısmî aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Eğitim çalışanlarında ise dönüşümcü liderliğin çalışan memnuniyetine etkisinde örgütsel güven ve örgütsel bağlılığın kısmî aracılık rolü olduğu belirlenirken; etkileşimci liderliğin çalışan memnuniyetine etkisinde örgütsel güven ve örgütsel bağlılığın tam aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Örgütsel iletişimin çalışan memnuniyetini anlamlı olarak etkilemediği belirlenmiş, bu yüzden aracılık etkisine rastlanılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of transformational and transactional leadership behaviors on employee satisfaction and the mediating role of organizational communication, organizational trust and organizational commitment perceptions in this effect were examined. In this context, first of all, the conceptual and theoretical framework on transformational and transactional leadership, employee satisfaction, organizational communication, organizational trust and organizational commitment was established and the hypotheses of the study were presented accordingly. Then, the research method related to the survey application carried out within the scope of the study and the findings and results obtained as a result of the analyzes applied are included. The sample of the study consists of a total of 900 people, including 460 education employees from Yozgat Bozok University and 440 healthcare professionals from Yozgat Bozok University Training and Research Hospital. Likert-type scales were used in the questionnaire form, and structural equation modeling (SEM) was preferred to verify the research model. SPSS 22.00 and AMOS 24.00 programs were used to analyze the data obtained from the study. According to the findings, it was determined that organizational trust and organizational commitment had a partial mediating role in the effect of transformational and transactional leadership on employee satisfaction in healthcare professionals. In education employees, it was determined that organizational trust and organizational commitment had a partial mediating role in the effect of transformational leadership on employee satisfaction, while organizational trust and organizational commitment had a full mediating role in the effect of transactional leadership on employee satisfaction. It was determined that organizational communication did not significantly affect employee satisfaction, so no mediation effect was found.