Güzellik sektöründe çalışan kadınlarda iş stresi ve Kraliçe Arı Sendromu
Work stress and Queen Bee Syndrome in women working in the beauty industry
  1. Tez No: 806291
  2. Yazar: BÜŞRA USLUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFU İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma hayatlarında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar kendilerine iş hayatlarında yer bulmak için fazladan gayret göstermelerine rağmen karşılarına çıkan bazı engellerden dolayı arzuladıkları yönetici pozisyonlara ulaşamazlar. Çalışma hayatında yer alan kadınların önüne çıkan engellerden biri de kraliçe arı sendromudur. Karşısına çıkan zorlukları aşarak yönetici pozisyonuna gelmiş olan kadınlar hemcinslerine karşı yıpratıcı tutumlar benimseyerek birer kraliçe arıya dönüşebilirler. Bu tez çalışmasının amacı ise güzellik sektöründe çalışan kadınların yasadıkları iş stresiyle algıladıkları kraliçe arı sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesi temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Afyonkarahisar ilindeki güzellik sektöründe çalışan 150 kadına online ve yüz yüze anket uygulanarak verilere ulaşılmıştır. Anket üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde demografik ifadelere yer verilmiştir. İkinci bölümünde ise Kraliçe Arı Sendromu Algısı ölçeğine yer verilmiş olup, üçüncü bölümde ise çalışanların iş stresi düzeylerini ölçmek amacıyla iş stresi ölçeğinden yararlanılmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda iş stresi ve kraliçe arı sendromu arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although women who face various problems in their work life make extra efforts to get a place in their business life, they cannot reach the managerial positions they desire due to some obstacles they encounter. Queen bee syndrome is one of the obstacles to women in the work life. Women who have come to a managerial position by overcoming the difficulties they face can become queen bees by adopting corrosive attitudes towards their fellows. The main aim of this thesis is to examine the relationship between the work stress experienced by women working in the beauty industry and the queen bee syndrome they experience. For this purpose, data were acquired by applying online and face-to-face surveys to 150 women working in the beauty industry in Afyonkarahisar province. The questionnaire consists of three parts, and in the first part, demographic expressions are stated. In the second part, the Queen Bee Syndrome Perception scale was included, and in the third part, the work stress scale was used to measure the work stress levels of the employees. The data acquired through the questionnaire were analyzed with the SPSS program. As a conclusion of the study, it was determined that there is a negative and statistically revealing relationship between work stress and queen bee syndrome.