Makyöz-makyör olarak çalışanların mesleki yeterliklerinin belirlenmesi
Specification of vocational skills of make-up artists
- Tez No: 207090
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal ve teknolojik alanlardaki gelişim ve değişmeleri birbirinden ayrı düşünmek ve algılamak oldukça zordur. Belirli bir sektörel alandaki gelişmeler, kendi dışındaki alanları da etkilemektedir. Bireylerin ve toplumsal yapının gelişmesi eğitsel, bilimsel ve teknolojik sistemler ile sağlanmaktadır. Günümüzde sektörel alanların gerektirdiği iş bölümü ve uzmanlaşma mesleki yeterlikleri ön plana çıkarmaktadır. Sektörün ihtiyaç duyduğu işgücünün yetiştirilmesinde ana kaynak olarak kabul edilen mesleki eğitimde kalite ve standardizasyon mesleki yeterliklere sahip yüksek performanslı işgücüyle sağlanabilir. Mesleki Eğitimin en temel öğesi durumunda bulunan öğrencilere; eğitim süreçleri sonunda kazandırılan mesleki yeterliklerin en iyi şekilde belirlenmesi gereklidir. Mesleki eğitimin verimliliği öğrencilere kazandırılan, bilişsel, devinişsel ve duyuşsal alanlara ilişkin mesleki yeterliklerin en üst düzeyde olmasına bağlıdır. Bu araştırmada DACUM yöntemi ile kozmetik sektöründe makyöz-makyör olarak çalışan meslek elemanının mesleki yeterliklerine dayalı modül eğitim programı oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın konu bakımından evrenini, makyaj alanını oluşturan; a. Güzelleştirici-Düzeltici Makyaj ? Temel Makyaj ? Objektif makyaj ? Kamuflaj Makyaj ii b. Özel Amaçlı Makyaj ? Plastik Makyaj ? Karakter Makyaj ? Özel Efekt Makyajı c. Kalıcı Makyaj oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; ?Güzelleştirici-Düzeltici Makyaj? oluşturmaktadır. Araştırma Kasım 2005 tarihinde Prof. Dr. Semiha Aydın'ın yönlendirmiş olduğu, alanında uzman on beş kişiden oluşan DACUM grubu tarafından; mesleki yeterlikler ve yeterliklerle ilgili diğer unsurları ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir: 1- Kozmetik sektöründe makyöz-makyör olarak çalışan meslek elemanının sahip olması gereken ?Mesleki Becerilere? ilişkin; 12 ana yeterliliğe ait 35 alt yeterlikten oluşan ?Yeterlik Tablosu? DACUM grubu tarafından oluşturulmuştur. 2- Kozmetik sektöründü Makyöz-Makyör olarak çalışan meslek elemanının sahip olması gereken ?Mesleki Bilgilere? ilişkin; 13 ana konu başlığı DACUM grubu tarafından belirlenerek listelenmiştir. 3- Kozmetik sektöründe Makyöz-Makyör olarak çalışan meslek elemanının kullanması gereken ?Araç-Gereç ve Ekipmanlara? ilişkin; 50 adet araç-gereç ve ekipman DACUM grubu tarafından belirlenerek listelenmiştir. 4- Kozmetik sektöründe makyöz-makyör olarak çalışan meslek elemanının sahip olması gereken ?Tutum ve İş Alışkanlıklarına? ilişkin; 16 adet, tutum ve iş alışkanlığı DACUM grubu tarafından belirlenerek listelenmiştir. 5- Kozmetik sektöründe makyöz-makyör olarak çalışan meslek elemanının ?Geleceğe Yönelik Eğilimlerine? ilişkin; 5 ana konu DACUM grubu tarafından belirlenerek listelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen mesleki yeterlikler doğrultusunda Güzelleştirici-Düzeltici makyaj uygulayan meslek elemanının Modül Eğitim Programı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The quality of vocational training is evaluated in accordance with the needs of the sector. Nowadays, it is very difficult to perceive the advances and changes in social, economic, cultural and political fields different from each other. Advances in a specific sectoral field can affect the other fields. Development of individuals and social structure can only be achieved through educational, scientific and technological systems. The division of labor and specialization that sectoral fields require bring vocational skills in the foreground. The quality in vocational training and standardization that were viewed as a resource in order to train labor force needed in the sector can be provided with high-performance labor having vocational skills. Students as the most important part of vocational training necessitate the specification of vocational skills that students will acquire at the end of the educational process. The efficiency in vocational training is based on the uppermost level of skills that students acquired in relation to cognitive, kinetic and auditory fields. In this study, ?Specification of Vocational Skills of Make-up Artists?, a modular training program based on the vocational skills of the professional staff working as make-up artists in cosmetic sector is tried to be developed via DACUM method. a. Beautifying -Corrective Make-up - Basic Make-up - Objective Make-up - Camouflage Make-up v b. Special-Purpose Make-up - Plastic Make-up - Character Make-up - Special Effect Make-up that constitute the context of the study and c. Permanent Make-up Beautifying-Corrective Make-up field forms the sample of the study. This study that was conducted in November, 2005 by a DACUM group consisting of fifteen highly qualified people in their fields who were directed by Prof. Dr. Semiha Aydın introduced vocational skills and other related factors. Research findings are as follows: 1. With regard to ?Vocational Skills? that a professional working as a makeup artist in the cosmetic field has to acquire, ?Skills Table? consisting of 35 sub-skills related to 12 basic skills was developed by the DACUM group. 2. With regard to ?Vocational Knowledge? that a professional working as a make-up artist in the cosmetic field has to acquire, 13 basic subject titles were specified by the DACUM group. 3. With regard to ?Materials and Equipment? that a professional working as a make-up artist in the cosmetic field has to use, 50 materials and equipment were specified and listed by the DACUM group. 4. With regard to ?Attitude and Professional Practices? that a professional working as a make-up artist in the cosmetic field has to acquire, 16 attitude and professional habits were specified and listed by the DACUM group. 5. With regard to ?Future-oriented Tendencies? that a professional working as a make-up artist in the cosmetic field has, 5 basic subjects were specified and listed by the DACUM group. As a result of this study, Modular Training Program for the professionals applying Beautifying -Corrective make-up were developed in line with the acquired vocational skills.