Irony in Ian McEwan's novels
Ian McEwan'ın romanlarında ironi
- Tez No: 806311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmanın büyük bir kısmı“ironi nedir?”sorusuna bir cevap niteliğindedir.Çalışma, ironi terimini edebi bir araç, bir kavram, bir yazım yöntemi ve bir edebiyat kuramı olarak ele almaktadır. ironi-ironi-olmayan ayrımı ve ironi-ironi-olmayan ayrımının yanı sıra ironiyi oluşturan unsurlar üzerinde durulmuştur.Ayrıca ironinin süreci ve kodlarının çözülme prosedürü üzerinde durularak anlatılmıştır.Ayrıca ironinin doğası,kullanımı, özellikleri, özellikleri ve türleri bu çalışmanın merkezindedir.Çalışma, Ian McEwan'ın edebi eserlerindeki temel ironi teorileri ve kullanımları ile ilgilidir.Bu çalışmada, ironinin ana teorilerini açıklayacağım ve farklı olduklarını tartışacağım. bakış açıları ve ironinin inşasına bakış açıları Tam olarak önerilen ilk bölüm, ironinin anlamı, işlevleri, amaçları, kullanımları, kullanımı ve tanımlama bilmecelerini çözer Ian McEwa'nın etkisinde. n'in eserlerinde ironi üzerine yapılacak olan bu çalışma, edebî ifadelerin kastedilen anlamı ifade edemediği durumlarda derin bir iletişim yolu olarak ironi perspektifiyle ilişkilendirilecektir. Sonuç olarak, ilk bölüm, ironinin işlevleri ve ana türlerinin tam bir açıklaması ile ironi kavramını ele alan ana teoriler üzerine uzun bir yorumdur. İkinci bölümde, bu teoriler, ana ironik örnekleri almak ve amaçlanan anlamlarını bulmak için McEwan'ın çok yönlü eserlerine uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Most of this study is an answer to this question: "what is irony?'. The study deals with the term irony as a literary device, a concept, a method of writing and a literary theory. The study is meant to explain the difference and the discriminating between what irony is and what irony is not. Moreover, this study deals with some elements that constitute the sarcasm. Besides, it highlights and explains the process of irony and the procedure of decoding its codes. Moreover, the nature of irony, its usage, features and characteristics as well as its types are the center of this study. The study is concerning with the main theories of irony and their usage in Ian McEwan's literary works. In this study, I will explain the main theories of irony as well as focused on their perspectives of the construction of irony. The first chapter proposed in full, the meaning of irony, its functions, purposes, usages, utilization and solve the riddles of description. Under the influence of Ian McEwan's works, this study will be done on irony and is associated with the perspective of irony as a way of a deep communication when the literal utterances fail to express the intended meaning. In conclusion, the first chapter is a long commentary on the main theories that have dealt with the concept of irony with a full explanation of the functions of irony and its main types. In the second chapter, these theories will be applied on McEwan's multifaceted works to pick up the main ironic examples and figure out their intended meanings.