Geleneksel çocuk oyunlarının 60-72 aylık çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Traditional children's games 60-72 months research of the effect on the social skills of children
  1. Tez No: 806312
  2. Yazar: SERKAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜNİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; geleneksel çocuk oyunlarının 60-72 aylık okul öncesi dönem çocukların sosyal becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Aksaray Merkez'deki anaokullarında okul öncesi eğitimine devam eden 60-72 aylık çocuklar, evren olarak belirlenmiştir. Çalışma gurubu ise Aksaray merkezde okul öncesi eğitimlerine devam eden 4 farklı Anaokulundan 68 çocuktan oluşmaktadır. Çocuklarla oynanan geleneksel çocuk oyunlarının etkisini ortaya çıkarmak amaçlı nicel veri toplama araçları kullanılmış ve araştırma yarı deneysel desende oluşturulmuştur. Evren, çalışmanın odaklandığı genel grup veya popülasyonu temsil eder. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Ömeroğlu ve ark. (2014) tarafından geliştirilen okul öncesi sosyal beceri değerlendirme ölçeği-OSBED öğretmen formu kullanılmıştır. Verilerin analizinden önce dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile ölçülmüş ve verilerin dağılım göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun için ikili gurup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U- Testi kullanılmış, gurupların zaman aralıklı ölçümlerini karşılaştırmak için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre elde edilen veriler geleneksel çocuk oyunları etkinliğine katılan çocukların ön test son test sonuçlarına göre sosyal beceri düzeyleri deney gurubu lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre ön test son test puanları arasında anlamlı farklılık yoktur. Kontrol gurubu olup okul öncesi eğitim programına devam eden çocukların ön test son test puanları arasında anlamlı farklılık çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma geleneksel çocuk oyunlarının deney ve kontrol grubu olarak ayrılmış 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, geleneksel çocuk oyunların çocukların sosyal gelişimine olumlu katkılar sağladığını ve bu becerilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu açıdan geleneksel çocuk oyunları eğitim programlarında daha planlı bir şekilde yer verilmesi sosyal uyumu daha güçlü bir toplumun oluşmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; was to investigate the effects of traditional children's games on the social skills of preschool children between the ages of 60-72 months. The sample includes 60-72 month-old children who are enrolled in preschool education programs at the kindergartens situated in Aksaray city center. The study group consists of 68 children from 4 different kindergartens located in the center of Aksaray, who are attending preschool education. The study utilized quantitative data collection instruments to investigate the effects of traditional children's games, employing a semi-experimental design. The universe represents the general group or or population that the study focuses on. In this study, "The Preschool Social Skills Assessment Scale (PSSAS) teacher form developed by Ömeroğlu et al. (2014) was utilized as the data collection. Before analyzing the data, a Kolmogorov-Smirnov test was conducted to measure its distribution, and the results indicated that the data did not conform to a normal distribution. While Mann-Whitney U Test was used to compare two independent groups, Wilcoxon Signed Ranks Test was used to compare two related groups with time-dependent measurements. Results of the study indicate a statistically significant difference in the social competence levels of children participating in traditional children's games activity, favoring the experimental group, based on their pre-test and post-test scores. There was no significant difference detected in the pre-and post-tests conducted based on gender factor, however a significant difference was observed between the pre-and post-test scores of the control group children who participated in the preschool education program. This study has concluded that traditional children's games have a noteworthy impact on the social development pf preschool children (60-72 months old) as evidenced by differences observed between experimental and control groups. According to the research, conventional kids' games are beneficial for children's social development and play a crucial role in improving these competencies. Including traditional children's games in educational programs in a more organized manner could contribute to the formation of a society with stronger social cohesion.