Art alan hiv pozitif bireylerde inflamatuvar parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory parameters in HIV positive individuals with background
  1. Tez No: 806321
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ŞAHİN HORASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antiretroviral tedavilerin (ART) kullanıma girmesi ile HIV ile yaşayan bireylerde (PLWH) HIV viral yükü her ne kadar önemli ölçüde baskılansa da kronik immün aktivasyona neden olan enflamatuvar süreçler devam etmektedir. Farklı antiretroviral ajanlarla tedavi edilen PLWH'de tedavi başlangıcı ve tedavinin birinci yılındaki inflamatuvar parametrelerdeki değişimi analiz etmeyi amaçladık. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğinde takipli, 2013 - 2022 yılları arasında yeni tanı alan 18 yaşından büyük 149 PLWH dahil edildi. Tedavi başlangıcında inflamatuvar ve metabolik belirteçlerden Nötrofil-Lenfosit Oranı(NLR), Trombosit-Lenfosit Oranı(PLR), Sistemik İnflamatuvar İndeks (SII), Sistemik İmmun Yanıt İndeks (SIRI), Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), Platekrit (PCT), C-Reaktif Protein (CRP), Eritrosit Sedimantasyon Hızı (ESH), Düşük Yoğunluklu Lipoprotein / Yüksek Yoğunluklu Protein (LDL/HDL), CD4/CD8 ve hemogram hastane veri tabanından retrospektif taranarak elde edildi. ART kullanımından 1 yıl sonra belirteçlerdeki değişim hesaplandı ve aynı zamanda farklı ART rejimleri arasında mukayese edildi. 1 yıllık tedavi sonrası virolojik başarı oranı %98,7 idi.
Özet (Çeviri)
Although HIV viral load is significantly suppressed in individuals living with HIV (PLWH) with the introduction of antiretroviral therapies (ART), inflammatory processes that cause chronic immune activation continue. We aimed to analyze the change in inflammatory parameters in PLWH treated with different antiretroviral agents, at the start of treatment and at the first year of treatment. A total of 149 PLWHs older than 18 years of age, who were followed up in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Outpatient Clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital and were newly diagnosed between 2013 and 2022, were included in the study. At the beginning of treatment, inflammatory and metabolic markers Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet-Lymphocyte Ratio (PLR), Systemic Inflammatory Index (SII), Systemic Immune Response Index (SIRI), Mean Platelet Volume (MPV), Platecrit (PCT), C -Reactive Protein (CRP), Erythrocyte Sedimentation Rate (ESH), Low Density Lipoprotein / High Density Protein (LDL/HDL), CD4/CD8 and hemogram were obtained by retrospectively scanning the hospital database. The change in markers 1 year after ART use was calculated and also compared between different ART regimens. The virological success rate after 1 year of treatment was 98.7%.