Ani bebek ölümü sendromu şüphesi olan olgularda akciğer dokusunda bulunan megakaryosit sayılarının değerlendirilmesi
Evaluation of megakaryocyte quantity in lung tissue in suspected cases of sudden infant death syndrome
  1. Tez No: 806320
  2. Yazar: TUĞÇE FINDIKOĞLU GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BALSEVEN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS), 8 ila 365 günlük bebeklerin ani ve açıklanamayan ölümü olarak tanımlanmakta olup gelişmiş ülkelerde yaşamın postneonatal ölümlerin en yaygın nedenidir. Etiyolojisi henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, altta yatan kardiyak aritmojenik mekanizmalar predispozan faktörler olarak son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Akciğer dokusunda alveol kapiller lümeninde bulunan megakaryositler (MK) şok durumlarında nihai emboli olarak kabul edilmektedir. Şok durumunda ölen erişkinlerdeki ölüm sonrası bulgulara ilişkin olarak, sadece uzun süreli şok durumunda akciğer dokusunda artan sayıda MK bulunacağı bilinmektedir. Genel patolojide yaygın kabul gören bu bilgiden hareketle, çalışmamızda ABÖS şüphesi olan olguların alveoler kılcal damarlarında bulunan MK sayısını tespit ederek, şok tablosu meydana gelip gelmediği ve ne ölçüde meydana geldiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. ABÖS şüphesi olan 35 vaka (kız=10; erkek=25; ortalama yaş=3,11 ay) akciğerlerin alveolar kapillerlerinde MK varlığı açısından retrospektif olarak araştırıldı. ABÖS şüphesi olan vakalardan alınan akciğer örnekleri mikroskobik olarak incelendi ve toplam 25 alanda (200x) alveoler kılcal damarların lümeninde bulunan MK'ler sayıldı. Suffokasyon yoluyla öldüğü bilinen 3 kontrol vakası ile ABÖS harici doğal sebeplerle öldüğü bilinen 24 kontrol vakası da karşılaştırma amacıyla incelendi. Şüpheli ABÖS vakaları arasında örneklerin %57'sinde (20 vaka) MK bulunmadı. Vakaların %17'sinde (6 vaka) yalnızca 1 MK, vakaların %17'sinde ise (6 vaka) 2 MK görüldü. Örneklerin %8,5'inde MK sayısı 2'den fazlaydı. ABÖS ve kontrol grubundaki vakaların MK varlığı oranları ve MK sayıları arasında istatistiksel fark bulunmadı. Çalışmamızdaki bulgular, akciğer dokusunda megakaryosit eksikliğinin, ABÖS'ün kardiyak aritmi nedeniyle ölüm gibi agonal dönemin çok kısa olduğu ani bir ölümden kaynaklandığı hipoteziyle tutarlı bulunmuştur. Daha geniş serilerle yapılacak çalışmalar bu ilişkinin net bir şekilde ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is defined as the sudden and unexplained death of infants aged 8 to 365 days and is the most common cause of postneonatal death in developed countries. Although the etiology is not fully known yet, the underlying cardiac arrhythmogenic mechanisms have gained popularity in recent years. MKs found in the lumen of alveolar capillaries in lung tissue, are regarded as final embolism in cases of shock. In regard to the postmortem findings in adults, dying in a shock situation, there is the hypothesis that MKs were found in lung tissue in an increased number just in cases of a prolonged shock situation. The study is intended to provide information on whether and to what extent shock occurs in suspected SIDS. Thirty-five cases of suspected SIDS (female=10; male=25; mean age=3,11 months) were retrospectively investigated for the presence of MKs in the alveolar capillaries of the lungs. Lung samples from each case of the suspected SIDS victims were microscopically examined, and the number MKs found in the lumen of alveolar capillaries in a total of 25 fields (200x) were counted. 3 controls known to have died by suffocation and 24 controls known to have died of natural causes other than SIDS were also examined for comparison. Among the suspected SIDS cases, 57% of the samples (20 cases) were free of any MKs. 17% of the cases (6 cases) showed only 1 MK, 17% of the cases (6 cases) showed 2 MKs in 25 fields. Number of MKs were greater than 2 in 8,5% of the samples. There was no statistical difference between the rates of MK presence and the number of MKs in the cases in the SIDS and control groups. It is a widely accepted phenomenon in general pathology that MK embolisms in alveolar capillaries are shock equivalents. Findings in this study suggest that the scarceness of MKs in lung tissue is in consistency with the hypothesis that SIDS results from a sudden death, in which the agonal period is very short, such as death by a cardiac arrythmia. Further studies will help evaluate the relationship between the presence of MKs and SIDS.