Atriyal fibrilasyon tanısı olan bireylerin antikoagülan tedaviye uyum ve öz-etkililik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of adherence and self-efficacy levels to anticoagulant treatment in individuals diagnosid with atrial fibrillation
- Tez No: 806322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, atriyal fibrilasyon tanısı olan bireylerin antikoagülan tedaviye uyum ve öz-etkililik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanan ve uygulanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, 01 Kasım 2022- 28 Şubat 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji servislerinde yatan ve polikliniğe AF tanısıyla başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, yazılı ve sözlü onam alınan 136 Atriyal Fibrilasyon tanılı hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verilerini toplamak için AF tanılı bireylerle 15 dakika süren görüşmeler yapıldı. Veri toplamada“Hasta Bilgi Formu”,“İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu (MASES)”ve“İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin %64,7'si kadın, %35,3'ü erkekti. Bireylerin yaşları; %18,4'ü 60 ve altı, %41,9'u 61-70, %39,7'si 70 üzeri olarak dağılmaktaydı. Bireyler ek hastalık varlığına göre %84.6'sı evet, %15.4'ü hayır olarak dağıldığı saptandı. Ek hastalığı olan bireylerin %48.7'sinde DM, %79.1'inde HT, %23.5'inde KY olduğu belirlendi. Bireylerin“öz-etkililik toplam”ortalamasının 41.640±6.093,“ilaç uyum toplam”ortalamasının 23.897±1.324 olduğu saptandı. Öz-etkililik toplam ve ilaç uyum toplam puanları arasında korelasyon analizleri incelendiğinde; ilaç uyum toplam ile öz-etkililik toplam arasında r=0.502 pozitif orta (p=0,000
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study planned and applied to determine the levels of adherence to anticoagulant treatment and self-efficacy levels of individuals diagnosed with atrial fibrillation. The research was carried out with 136 atrial fibrillation patients who were hospitalized in Istanbul University-Cerrahpaşa Institute of Cardiology and Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Cardiology services between 01 November 2022 and 28 February 2023, came to the outpatient clinic for examination, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study, and whose written and verbal confirmation was obtained. In order to collect data for the study, 15-minute interviews were conducted with individuals diagnosed with AF. The data collection instruments used were the“Patient Information Form,”“Medication Adherence/Self-Efficacy Scale Short Form (MASES),”and“Medication Adherence Reporting Scale.”The data obtained in the study were evaluated using the SPSS 22.0 statistical program on a computer. Of the individuals participating in the study, 64.7% were female and 35.3% were male. The ages of the individuals were distributed as follows: 18.4% were 60 years old or younger, 41.9% were between 61-70, and 39.7% were over 70. It was determined that 84.6% of the individuals had additional diseases, while 15.4% did not. Among the individuals with comorbidities, it was found that 48.7% had diabetes mellitus (DM), 79.1% had hypertension (HT), and 23.5% had heart failure. The mean“self-efficacy total”score of the individuals was found to be 41.640±6.093, and the mean“medication adherence total”score was 23.897±1.324. When correlation analyses were examined between self-efficacy total and medication adherence total scores, it was found that there was a positive moderate correlation of r=0.502 (p=0.000