Roma'da toplumsal iktidar: Auctoritas, potestas ve imperium kavramları
Social power in Rome: Concept of auctoritas, potestas and imperium
- Tez No: 806336
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İktidar kavramı, sosyal bilimlerin en temel kavramlarından biri olarak devlet teorisi çalışmaları açısından da merkeze alınması gereken bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir toplumsal iktidar örgütlenmesi olan devletlerin de iktidar kavramı üzerinden incelenmesi bu neticede bir gereklilik iken iktidarın toplumsal düzlemde tatbikini işaret eden toplumsal iktidar ise iktidarın devletler özelinde ele alınacağı spesifik hali işaret eder. Toplumsal iktidar, Weber'den etkilenen Michael Mann tarafından çakışan ve kesişen iktidar ağları ile örülü toplumlarda ön plana çıkan dört iktidar kaynağından beslenen dört iktidar tipine ve örgütlenmesine karşılık gelmekte ve toplum içerisindeki iktidar ilişkilerini tahlil etmek açısından bu iktidar modeli işlevsel bir teşkil etmektedir. Bu dört iktidar tipini, ideolojik iktidar, ekonomik iktidar, askeri iktidar ve siyasi iktidar olarak tanımlayan Mann, askeri iktidarı siyasi iktidardan ayırarak hem temel aldığı Weberci gelenekten ayrışmakta hem de şiddet tekeli ile siyasi iktidar arasında kurulan bağı askeri iktidarı ayrıştırarak literatüre hakim görüşten ayrılmaktadır. Mann'ın bu iktidar modellemesi tarihi bir toplumsal iktidar örgütlenmesi olan Roma'da görünür hale gelmekte ve hem bu iktidar tipleri belirli hukuki kavramlarla bağdaşarak somutlaşmakta hem de askeri iktidar ve siyasi iktidar ayrımı hem kavramsal düzeyde hem de organizasyonel düzeyde görünür olmaktadır. Bu neticede Roma'da mevcut bulunan auctoritas kavramı ideolojik iktidara, potestas kavramı siyasi iktidara ve imperiım kavramı askeri iktidara karşılık gelmektedir. Bu bağlamda Mann'ın iktidar modellemesini -her ne kadar Mann eserinde sınırlı olarak da olsa Roma toplumuna yer verse de- Roma'ya uygulamak ve bu hukuki kavramlarla Mann'ın iktidar tiplerini bağdaştırmak devlet iktidarını anlamak ve Mann'ın iktidar modelini devlet teorisini tatbik etmek açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of power deserves an essential place for the state theories as a fundamental term in the social sciences. In that sense, while evaluation the states over the term power is a necessity as it is a social power organization, social power, pointing out the practice of the power in a social manner, refers to the specific concept of power in particular to the states. Social power corresponds to the four types of power relying on four sources of power that are seen in the societies bound with the crossing and intersecting power loops as affected from Weber and defined by Michael Mann, and remains useful to analyse the relations of power within a society. Mann defines the four types of power as ideological power, economical power, military power and political power. In that sense, Mann is distinguished not only from Weberian tradition by differentiating the military power from the political power but also from the dominant approach as it separates the bounds between the monopoly of violence and political power from the military power. This power modelling is also visible in Rome as a historical social power organization. Besides, the types of power become more concrete by way of associating certain legal concepts in Rome, and the distinction between military and political power comes to light in both the organizational and conceptual level. Within that context, as concepts that are unique to Rome, auctoritas corresponds to the ideological power while potestas to political power and imperum to the military power. Eventually, applying Mann's power modelling to Rome - although Mann himself refers to Roman society in his books limitedly- and associating these legal concepts with Mann's types of power would be helpful to understand the power of state and to implement Mann's power modelling.