Alevde cam şekillendirme tekniğinde yaygın olarak karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Common problems and solution suggestions in flame working technique
- Tez No: 806335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTUĞ GÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Cam; sert olmasına karşın ateşin büyüsüyle yumuşak bir hal alarak, mucizevi işlerlik sunan bir malzemedir. Cam şekillendirme alanında, alevde cam şekillendirme ve sıcak cam şekillendirme çalışmaları günümüzde en yaygın olanlarıdır. Ülkemizde alevde cam şekillendirme alanında yapılan çalışmalar; boncuk, biblo, dekoratif eşya ve cam ev eşyası konumunda değerlendirilmektedir. Tasarıma göre büyük, küçük çalışmalar bu teknikle yapılabilmektedir. Tasarım planlanıp işleme geçildiğinde çalışma esnasında birtakım problemlerle karşılaşmak mümkündür. Bunlar yaygın olarak camın yapısından alevde cam şekillendirme cihazından ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Camda ısıl genleşme katsayısı, uyumluluk ve tavlama sıcaklığı, tüm ısıl işlem içeren cam çalışmalarında önemli noktalardır. Alevde cam şekillendirirken yapılan tasarımlarda belli hatalarla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu çalışmada alevde cam şekillendirme tekniğinin tanımı ve tarihine kısaca yer verilmiş, teknikte kullanılan yöntemlerle uygulama aşamalarında yaygın olarak karşılaşılabilecek problemler ve onları önleyici çözüm önerileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass is a solid material, it becomes soft by the touching of fire, thereby it provides a miraculous functionality. Flameworking and hot glass processing are one of the most common studies in the glass-forming field. The studies that are made in our country are evaluated as beads, trinkets, decorative items, and glassware. Depending on the design big and small works can be done with these techniques. It is possible to encounter problems when the design is planned and the process is started. These problems are caused by the texture of glass, glassworking torch and lack of knowledge. Thermal expansion coefficient, compatibility, and annealing temperature are primary elements in studies that are made with a thermal expansion coefficient. There are some essential points in designs which are made while flameworking the glass in order to prevent certain mistakes. In this study, the definition of flameworking technique and its history are explained briefly. The ways that are used in the technique, the common problems that might be encountered during the implementation, and solutions for these problems are investigated.