Organizational emotional script
Örgütlerde duygusal betik
  1. Tez No: 806344
  2. Yazar: GİZEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Duygusal emek kavramı örgütsel davranış literatüründeki önemli araştırma alanlarından bir tanesidir. Artan bu yoğun ilgiye karşılık birçok araştırmacı duygusal emeğin öncül ve sonuçlarını incelemiştir. Her ne kadar araştırmacılar duygusal emek kavramının birçok öncülünü araştırmış olsalar da, örgütsel davranış literatürü araştırmacılara yeni öncülleri araştırma önerisinde de bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında duygusal emeğin bir öncülü olarak duygusal betiği öne sürmekteyiz. Betik konusu psikoloji ve psikoterapi alanında yoğun olarak çalışılmış olsa da, örgütsel davranış literatüründe pek çalışılmış bir konu değildir. Ayrıca duygusal betik örgütsel davranış alanında kavramsallaştırılmamış, işlevsel hale getirilmemiş ve duygusal emek ile ilişkisi ampirik olarak incelenmemiştir. Psikoterapideki Transaksiyonel analiz kullanılarak duygusal betik değişkenleri belirlendikten sonra 75 firmadaki 213 kişi ile yapılan anket çalışmasında duygusal emeği etkileyen birçok betik değişkenleri belirlenmiştir. Analizler sonucunda, duygusal tecrübenin kayması, içsel farkındalık ve motivasyonun duygusal temeli olan pozitife yönlendirmelerin duygusal emeğin derin davranma yönü ile pozitif yönden anlamlı ilişkisi bulunmuştur. Ayrıca, duygusal tecrübenin kayması duygusal emeğin yüzeysel davranma yönü ile pozitif yönden ilişkisi oldu görülmüştür. İlaveten betik sonuçları ve geçmiş imajlar duygusal emeğin yüzeysel davranma yönü ile negatif yönden ilişkili olduğu analizler sonucu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional labor is a popular research area in the organizational behavior literature. With increasing interest on emotional labor, many researchers investigated the antecedents and consequences of it. While researchers identified a variety of antecedent variables of emotional labor, the contemporary organizational behavior literature suggests researchers to examine other antecedents. In this thesis, we suggest that emotional scripts of people influence their emotional labor. Even the term script has been investigated in the psychology and psychotherapy literature extensively, it was not conceptualized, operationalized and then empirically investigated on the emotional labor in the organizational behavior literature yet. In this thesis, we conceptualized emotional script as a process of how emotions of employees emerge in the organization based on the transactional analysis in the psychotherapy literature. By investigating 213 people in 75 firms, we found that switching emotional experience, inner awareness and counterinjunction is positively related to deep acting aspect of emotional labor. We also found that switching emotional experience is positively associated with surface acting of emotional labor. Interestingly, we found that payoff and past images is negatively related to surface acting aspect of emotional labor. Further, we discussed the theoretical and managerial implication of thesis.