Tükenmişliğe etki eden faktörler ve tükenmişliğin yaratıcılık üzerine etkisi: Televizyon programları yapımcılığı sektörüne yönelik bir araştırma
The factors affecting burnout and effects of burnout on creativity: A study for Turkish television program production industry
- Tez No: 399355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı, son dönemde üretim ve ihracat performansı ile dikkat çeken TV programları yapımcılığı sektöründe, örgütsel davranış literatürünün popüler konulardan biri olan tükenmişlik sendromu ile çalışma yaşam alanı, rol stres kaynakları, iş güvencesizliği ve yaratıcılık arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da bulunan Sinema Emekçileri Sendikası, Oyuncular Sendikası, Sinema Yazarları Derneği üyeleri (510) küme örnekleme yöntemine göre, örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları ise, tükenmişliğin alt boyutlarından duygusal tükenme ile aidiyet, adalet ve değer arasında anlamlı ve negatif; duygusal tükenme ile nitel iş güvencesizliği, işyükü ve rol çatışması arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin var olduğunu göstermektedir. Yine, aidiyet, kontrol, iş yükü ve değer ile tükenmişlik alt boyutlarından duyarsızlaşma arasında negatif; nitel iş güvencesizliği rol çatışması ve iş yükü ile duyarsızlaşma arasında pozitif ilişkiler bulgulanmıştır. Tükenmişlik alt boyutlarından kişisel başarı ile aidiyet, kontrol ve değer değişkenleri arasında pozitif; iş yükü, nicel iş güvencesizliği, rol çatışması ve rol belirsizliği çatışması arasında negatif ilişkilerin var olduğu, araştırma bulgularınca ortaya çıkmıştır. Ayrıca, yaratıcılık ile aidiyet adalet, değer ve kişisel başarı değişkenleri arasında pozitif; iş yükü ve rol çatışması değişkenleri arasında negatif ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out burnout, areas of worklife, job insecurity, role stress resources and creativty relation among TV production sector which attract attention with performance of production and export. In this aim, three Unions; Actorss Union, Cinema Employee Union and Script Writers Association that were chosen according to mass sampling accepted to participate in the study In this way, 510 employees working in the televizion industry the sample of this study. The findings show that there is a negative corelation between community, fairness, value and emotional exhaustion. But, there is a positive corelation between workload, qualitative job insecurity, role conflict and emotional exhaustion. In addition, there is a negative correlation between community, control, value and depersonalization. Beside, there is a positive corelation between workload, qualitative job insecurity, role conflict and depersonalization It was also found out that there is a negative correlation between workload, qualitative job insecurity role conflict, role ambiguity and personal achievement. Beside, there is a positive correlation between community, control, value and personal achievement. It was also found out that there are negative correlation workload, role conflict and cretativity. Also, there is a positive correlation between community, fairness, value, personal achievement and creativity.