Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarının tansiyon takibinde etkisi olan faktörlerin araştırılması
- Tez No: 806362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Hipertansiyon, ölüm ve morbiditenin en önemli bulaşıcı olmayan sebeplerinden biridir. Bu çalışmada, hipertansiyon hastalarında, tansiyon takibi yapılırken etkileyen faktörlerin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ekim 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18-85 yaş arası hipertansiyon hastalığı olan 259 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, hipertansiyon ile ilgili özellikleri, 5 günlük sabah ve akşam tansiyon ölçümleri, öz- etkililik ölçeği ile ilgili sorular içeren anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension is one of the leading non-communicable causes of death and morbidity. The aim of this study was to identify the factors influencing blood pressure monitoring in hypertensive patients. Materials and Methods: A total of 259 individuals aged between 18 and 85 with hypertension, who applied to the Family Medicine Clinics at Ankara Education and Research Hospital between October 1, 2022, and December 31, 2022, and volunteered to participate in the study, were included. Participants were administered a socio-demographic data form, questions related to hypertension characteristics, 5- day morning and evening blood pressure measurements, and a self-efficacy scale questionnaire. The data collected throughout the study were analyzed using IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) software.