Çocuk acilde intravenöz kateter uygulamalarında kullanılan duygusal özgürleşme tekniği'nin korku ve ağrıya etkisi
The effect of emotional freedom technique used in intravenous cateter applications in pediatric emergency on fear and pain
- Tez No: 806366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Duygusal özgürlük tekniği enerji psikoterapi yöntemlerinden biri olan zihin ve beden arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olan terapi yöntemidir. Çalışmanın amacı, çocuk acile başvuran 10-14 yaş çocuklarda intravenöz katater uygulamalarında korku ve ağrıyı azaltmada duygusal özgürleşme tekniğinin etkisini belirlemektir. Randomize kontrollü olarak planlanan çalışma Ekim 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında Zonguldak'ta bir çocuk hastanesinin acil servisinde gerçekleştirilmiştir. Güç analizi sonucunda deney ve kontrol grubunda 35 vaka incelenmiş olup toplamda 10-14 yaş grubu 70 çocukla çalışılmıştır. Her iki gruba uygulama öncesi çocuk ve aile bilgi formu ile asgari onam formu doldurulmuştur. Her iki grubun işlem öncesi ve işlem sonrası korku, ağrı, saturasyon değeri solunum ve nabız sayıları değerlendirilmiştir. Deney grubu ve kontrol grubunun işlem öncesi tıbbi işlem korku puanları arasında farklılaşma olmadığı ve korku düzeyi bakımından birbirine denk oldukları görülmektedir (t=-0.037; p>0.05).
Özet (Çeviri)
Emotional freedom technique is an energy psychotherapy method that helps to establish the balance between mind and body. The aim of this study is to determine the effect of on reducing fear and pain in intravenous catheter applications in children aged 10-14 years who were admitted to the pediatric emergency department. The study was conducted as a randomized control style in the emergency department of a pediatric hospital in Zonguldak between October 2021 and December 2022. As a result of the power analysis, 35 cases were examined in the experimental and control groups between 10-14 age group were formed the sample group. Child and family Information Form and Family Written Consent Form were filled for both groups before the data collection period. Fear, pain, saturation values, respiratory and pulse rates of both groups were evaluated before and after the intrvenous procedures. No statistically significant diffrence was found between the experimental and the control group at pre-procedural medical procedure fear scores (t=-0.037; p>0.05).