İyi yönetişim ilkelerinin kamu değeri yaratmadaki etkisi: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The impact of good governance principles in creating public values: The case of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 806394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH FİRİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dünyanın içinde bulunduğu toplumsal, ekonomik ve siyasi değişimler yönetim sitemlerinde de değişimi beraberinde getirmektedir. Farklılaşan ihtiyaç ve istekleri karşılamak için de birçok yeni yönetim anlayışı ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan yönetişim anlayışı daha yüksek seviyede katılımın ve daha çok ilkenin dahil olduğu bir yönetim sistemini anlatmaktadır. Bu yönetim sistemindeki farklı beklentileri karşılamak için de kamu hizmetleri büyük dönüşümler geçirmektedir. İyi yönetişim ilkelerinin yer aldığı kamu hizmetlerinin sayısı da bu çerçevede gün geçtikçe artmaktadır. Bu doğrultuda kamu hizmetlerinin yalnızca sunulmasını değil, hemen ardından oluşan memnuniyet ve değer hissini de önemseyen kamu değeri kavramı iyi yönetişim ilkeleriyle bağlantılı hale gelmektedir. Bu çalışmada iyi yönetişim ilkelerinin kamu değeri yaratmada etkili olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. İlk aşamada bölümler halinde iyi yönetişim ve kamu değeri kavramlarının alan yazımda nasıl kullanıldığı anlatılmıştır. Daha sonrasında çalışmanın metodu ve anket ifadelerinin nasıl hazırlandığını anlatmak adına ayrı bir bölüm oluşturulmuştur. Çalışma, bahsedilen tezi kanıtlamak adına Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet alanındaki halk üzerinde anket yöntemi uygulanarak yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda iyi yönetişim ilkelerinin kamu değeri yaratmada oldukça etkili olduğu, her ilkenin uygulandığı kamu hizmetlerinin vatandaşlar üzerinde oldukça yüksek memnuniyet hissi oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The social, economic and political changes in the world bring about changes in the management systems. Many new management approaches are emerging to meet the differing needs and demands. The understanding of governance, which is one of them, describes a management system that includes more participation and many more principles. In order to meet the different expectations in this management system, public services are undergoing major transformations. The number of public services that include good governance principles is increasing day by day in this context. In this direction, the concept of public value, which cares not only for the delivery of public services but also for the satisfaction and sense of value that occurs immediately after, becomes connected with the principles of good governance. In this research, it is aimed to determine whether good governance principles are effective in creating public value. In the first stage, it is explained how the concepts of good governance and public value are used in the literature in sections. Afterwards, a separate section was created to explain the method of the study and how the questionnaire statements were prepared. The study was carried out by applying the survey method on the people in the service area of Ankara Metropolitan Municipality in order to prove the mentioned thesis. As a result of the study, it was seen that good governance principles are very effective in creating public value, and public services, where each principle is applied, create a very high sense of satisfaction on citizens.