Heykel sanatında figüratif kadınsal imgeler: Auguste Rodin ve Camillie Caludel
Figurative feminine images in sculpture art: Auguste Rodin ve Camillie Claudel
- Tez No: 806395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Figüratif kadınsal imgeler, sanatın her dalında olduğu gibi heykel sanatında da sanatçıların eserlerinde yer almıştır. Kadın bedeninin sanat nesnesinden heykel imgesine dönüşümü, izleyiciyi düşündüren faktörlerdendir. Sanatçılar, edindikleri bilgi birikimi sayesinde izleyiciyi etkilerken aynı zamanda bu birikimlerini sanatsal imgeye dönüştürmektedirler. Geçmiş ile gelecek arasında köprü görevi gören önemli eserler, figüratif kadınsal imgelerle ifade edilmiştir. Aslında geçmişle geleceği birleştiren buluşma noktası olan eserlere yer verilmiştir. Biçime dayalı kadınsal imgelerin temelinde ulaşılmak istenen nokta, insanın özüdür. Bu öz, eserlerde sanatçıya ve izleyiciye bir olgu olarak geri döner. Heykel sanatında figüratif kadınsal imgeler, bu özelliğinden dolayı hala eserlerde varlığını sürdürmektedir. Bu anlayış, heykel sanatı içerisinde önemini ve yerini korumaktadır. Bu araştırmada, figüratif kadınsal imgelerin heykel sanatındaki yeri ve önemi, sanatçıların eserlerinin üzerinden örneklerle açıklanacaktır. İzleyiciyi kadınsal imgelerin heykel sanatına bakarken düşündürmek asıl amaçları arasındadır. Dünya çapında resim, heykel ve seramik dalında kadın bedenini her türlü duyguyu yansıtacak şekilde estetik obje olarak kullanan belirli sanatçıların belirli eserlerinden örneklerle anlatmaya çalıştım. Bu araştırmada, figüratif kadınsal imgelerin heykel sanatındaki yeri ve önemi, örneklerle açıklanacaktır. Dünya çapında resim, heykel ve seramik alanında kadın bedenini estetik bir obje olarak kullanarak çeşitli duyguları yansıtan belirli sanatçıların belirli eserlerinden örnekler verilerek anlatılmaya çalışılmıştır. Bu örnekler, kadınsal imgelerin heykel sanatındaki etkisini ve anlamını vurgulamaktadır. İzleyicilerin kadınsal imgeleri inceleyerek düşünmelerini sağlamak, sanatçıların asıl amacı arasındadır. Kadın bedeni, güzellik, güç, zayıflık, duygusallık ve diğer birçok temayı yansıtan bir imge olarak heykel sanatında sonsuza dek var olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Figurative feminine images have been present in the works of artists in the field of sculpture, just like in every other branch of art. The transformation of the female body from an art object to a sculptural image is a factor that makes the viewer contemplate. Artists, through their accumulated knowledge, not only influence the viewer but also transform this knowledge into artistic imagery. Important works that serve as a bridge between the past and the future have been expressed through figurative feminine images. In fact, these works represent meeting points that unite the past and the future. The essence of the human being is the fundamental point that the form-based feminine images aim to reach. This essence returns to the artist and the viewer as a phenomenon in the artworks. Figurative feminine images still persist in sculptures due to this characteristic. This understanding maintains its significance and place within the field of sculpture. In this research, the position and importance of figurative feminine images in sculpture will be explained through examples from the works of artists. Making the viewer contemplate while looking at feminine images in sculpture is among their main objectives. I have attempted to explain it by providing examples from specific works of certain artists in the fields of painting, sculpture, and ceramics worldwide, where the female body is used as an aesthetic object reflecting various emotions. This research will elucidate the position and importance of figurative feminine images in sculpture through examples. It attempts to convey this through specific works of certain artists in the fields of painting, sculpture, and ceramics worldwide, where the female body is used as an aesthetic object reflecting various emotions. These examples emphasize the impact and meaning of feminine images in sculpture. Encouraging viewers to contemplate feminine images is the primary objective of artists. The female body will continue to exist indefinitely in the field of sculpture as an image reflecting beauty, power, vulnerability, emotionality, and many other themes.