Turkuaz rengin Türk kültür ve sanatında serüveni
The adventure of turquoise color in Turkish culture and art
- Tez No: 806408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk kültür ve Uygarlıklarında“Türk Rengi ”olarak bilinen“Turkuaz”olarak adlandırılan renk, Türk medeniyetlerinin bulunduğu ve Türklerin var olduğu geçmişten günümüze her coğrafyada turkuaz renk varlığını göstermiştir. Türklere ait olan mimari eserlerden, sanat eserlerine kadar, günlük yaşamın gerektirdiği her alanda turkuaz renge Türkler önem vermiştir. Yapılan çalışmalar ile sanat alanında örnekler verilmiş olup, renklerin oluşumundan başlayarak günümüz sanat anlayışına kadar Türk kültüründeki eserler incelenmiş, bu doğrultuda örneklere yer verilmiştir. Turkuaz rengin anlamından yola çıkılarak Türk sanatı ve Geleneksel Türk sanatına değinilmiş araştırma süresince detaylandırılmıştır. Araştırmada Turkuaz renk üzerinde durulmuş ve araştırma boyunca yapılan çalışmalarda Turkuaz renk vurgulanmıştır. Şimdiye kadar yapılan, Türk kültüründe turkuaz rengin önemi araştırmaları sonucunda pek çok konu ile bağlı olduğu görülmüştür. Renkler her alanda varlığını sürdürmektedir. Bu durum ve izleyici kitlesi ile buluşturulmuştur. Bu alanda yapılan çalışmalar tez içerisinde sunulmuştur, tez sahibinin çalışmalarının amaç ve hedefe yönelik tutumlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The color known as“Turquoise”, known as“Turkish Color”in Turkish culture and civilizations, has shown the presence of turquoise color in every geography from past to present where Turkish civilizations existed and Turks existed. Turks gave importance to turquoise color in every area required by daily life, from architectural works belonging to Turks to works of art. With the studies carried out, examples in the field of art have been given, and the works in Turkish culture have been examined, starting from the formation of colors to today's understanding of art, and examples have been given in this direction. Based on the meaning of the color turquoise, Turkish art and traditional Turkish art were mentioned and detailed throughout the research. Turquoise color was emphasized in the research and Turquoise color was emphasized in the studies conducted throughout the research. As a result of the researches on the importance of turquoise color in Turkish culture, it has been seen that it is connected with many subjects. Colors continue to exist in all areas, and this situation has been brought together with the audience. Studies in this field are presented in the thesis, and the attitudes of the thesis owner towards the purpose and target of his studies are included.