Anadolu prehistoryası'nda ölüm algısı ve kafatası kültü
The perception of death in prehistoric Anatolia and the skull cult
- Tez No: 806410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Turizm, Archeology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Neolitik Dönem insan yaşantısının belirli bir süreç içinde köklü bir şekilde değişip dönüştüğü bir dönemdir. Hayatın hemen her alanında avcı toplayıcılık dönemlerinden farklı gelişmeler, değişimler ve bunların zemin hazırladığı yeni sorunlar görülmektedir. Günlük ve sosyal hayat dışında başta temel geçim kaynakları olmak üzere hayatın hemen her alanında gözlemlenebilen bu değişimlerden bir tanesi de Neolitik insanının ölüm ve öte dünya algısı olmuştur. Arkeolojik buluntular tarihöncesi insanının ölümden sonraki yaşam inancının varlığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Günümüz ölü gömme geleneklerinden farklı olarak da son avcı toplayıcılardan itibaren ölüm kültleri arasında yepyeni ve sıradışı uygulamalar görülmektedir. Çalışmamızda güncel veriler ışığında Neolitik Dönemin değerlendirilmesi, bu dönemdeki ölüm algısı ve ölüm kültleri detaylı bir şekilde incelenecektir. Anadolu'da Neolitik Dönem ile ilişkili en erken verilerin ortaya çıkarıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Yukarı Dicle Havzası da yakından çalışılacaktır. Ölüm kültleriyle bağlantılı ve çalışmamızın da büyük bir bölümünü oluşturacak olan Kafatası Kültü Uygulamaları, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Anadolu'da Neolitik Dönem ölüm algısının anlaşılabilmesi için oldukça değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the Neolithic Era, Human's life was changed dramaticly. We can be witness most of Daily differences if we compare with hunter-gatherer era. All those changes was like a background for Daily experiences, social life, main sources of livelihood. It was also become a background for many problems. One of the remarkable topic for those changes was the perception of death and beyond life. The archaeologic evidences Show us that prehistoric people strongly believe in the life beyond death. We can encounter mostly new and extraordinary practices. In this study, Neolithic Era, perception of death and death cults ae going to examine with the updated datas. The very first evidences about Neolithic era In Anatolia is coming from Southeast parts of Turkey and Upper Tigris Basin. The Skull Cult which is one of the main topic in out study is going to examine with details. Skull Cult is very important to understand the perception of death during Neolithic Era in Anatolia and Southeast parts of Turkey.