İran coğrafyasından Roma dünyasına Mitraizmin incelenmesi
The examination of Mithraism, from Iran territory to Roman world
  1. Tez No: 806411
  2. Yazar: SOHEILA MAHDIKIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Din, Turizm, Archeology, Religion, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hint kaynaklarında“Mitra”, İran'da“Mithra”ve Yunan-Roma kaynaklarında“Mithras”olarak adlandırılan tanrı Mithra, dünya üzerinde bir çok dönemde ve farklı coğrafyalarda tapım görmüş ve etki bırakmıştır. Arkeolojik olarak ilksel örnekleri Anadolu'da yaklaşık olarak MÖ 14.yy'da Hitit ve Mitanniler arasında gerçekleştirilen bir barış antlaşmasını gözeten, koruyan bir tanrı formunda karşımıza çıkmaktadır. Boğazköy'de ele geçen tablet buluntusunda Mithra, Hint tanrısı Varuna ile birlikte anılmaktadır. Mithra dönem dönem Varuna, Ahura Mazda, Kybele, Apollon ve Helios gibi tanrılarla birlikte kayıtlara geçmiştir. Çalışmamızda bütün bu kültürel karşılaşmalar ve etkileşimler üzerinde çalışılmıştır. Konumu gereği her dönemde doğu ile batı arasında bir bağlantı noktası olan Anadolu coğrafyası, Mithra'nın kültürel etkileşimlerinin gözlemlenebildiği en güzel örnektir. Yakın zamanda Diyarbakır'da açığa çıkarılan Zerzevan Kalesi içinde bulunan Mithraeum ve Gaziantep Dülük'te açığa çıkarılan ikili Mithraeum, Mithra'nın Anadolu'da ki varlığı ve tarihsel sürecinin anlaşılabilmesi için önemli buluntulardır.
Özet (Çeviri)
The god Mithra, called“Mitra”in Indian sources,“Mithra”in Iran and“Mithras”in Greek-Roman sources, was worshiped and influenced in many periods and in different geographies around the world. Archaeologically, the primitive examples are found in Anatolia approximately 14. century BC. He appears in the form of a god who watches over and protects a peace treaty between the Hittites and Mitanni in the 14th century. The tablet that found in Boğazköy, Mithra is mentioned together with the Indian god Varuna. Mithra was recorded with gods such as Varuna, Ahura Mazda, Kybele, Apollon and Helios from time to time. In our study, all these cultural encounters and interactions were studied. Anatolian geography, which has always been a bridge between east and west due to its location. This is the best example of Mithra's cultural interactions. The Mithraeum in Zerzevan Castle, which was recently unearthed in Diyarbakir, and the double Mithraeum in Dülük, unearthed in Gaziantep, are important finds for understanding the presence and historical process of Mithra in Anatolia.