How to design an interactive classroom with children to boost their epistemic curiosity
Çocukların epistemik merakını güçlendirmek için interaktif bir sınıf ortamı nasıl tasarlanır
- Tez No: 806444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA YATMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNLÜTABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, çocuklarda yeni bilgi edinmeye yönelik merak konusunu ele almakla birlikte çocukların yeni bir bilgiye ulaşma girişimlerini incelemektedir. Araştırmada, bir erken çocukluk eğitim ortamında sınıf içi sohbetler temel alınarak çocuklarda meraka dayalı soru sorma davranışları incelenmiştir. Çalışma İstanbul'da bir erken çocukluk eğitimi kurumunda 5-6 yaş grubundaki 10 çocukla yürütülmüştür. Çalışma için sınıfta merak köşesi oluşturulmuş ve çocukların kahvaltı/yemek sohbetleri 5 ay boyunca kayıt altına alınmıştır. Öğretmen-çocuk konuşmaları birebir yazıya dökülmüştür. Veri analizi için nitel konuşma analizi yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen/çocuk konuşmaları dilsel tip (nasıl, neden, nasıl, evet/hayır, ne, kim, ne zaman, nerede gibi soru ve durum cümleleri), nedensellik (nedensellik var/yok), konu (biyoloji, sosyal/kültürel eğilim, yiyecek/beslenme, motivasyon/davranış, fiziksel mekanizma), öğretmen/çocuk iletişimsel etkileşim (başlatma, detaylandırma, açıklama) şeklinde kodlanmıştır. Bulgular, çocukların çoğunlukla evet/hayır soruları sorduklarını ve biyolojik olgularla daha çok ilgilendiklerini göstermektedir. Çocukların sorularının sadece yaklaşık %24'ü“neden”ve“nasıl”tipi nedensel sorular oluşturmuştur. Çocukların sınıftaki iletişimsel etkileşimi çalışma sırasında artmıştır. Çocukların soruları ve bir konu hakkında konuşmayı başlatma eğilimleri Nisan ayında artarken sonraki aylarda ise bu durum dengelenmiştir. Öğretmen, konuşmayı başlatma eğiliminden çok, çocukların sorularını detaylandırmış ve açıklama soruları sormuştur. Sonuçlar, sorgulamaya dayalı öğrenmeyi desteklemek için bir okul öncesi sınıfı tasarlamanın önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide an interactive classroom environment for children to support their epistemic curiosity. In the study, curiosity-based questioning behaviors of children were examined based on the classroom conversations. The study was conducted in an early childhood classroom in Istanbul. The participants of the study are 10 children aged 5-6 years. For the study, the curiosity corner was set up in the classroom and children's conversations were recorded during mealtimes (breakfast, lunch, and snack) for five months. For data analysis, qualitative conversation analysis method was used. Teacher-child conversations were transcribed verbatim. The conversations were coded based on linguistic type (statement and wh-, yes/no questions), causality (causal-not causal), topics (biology, convention, food/nutrition, motivation/ behavior, physical mechanism), teacher-child communicative interactions (initiation, elaboration/explanation, clarification). Findings show that, children asked mosly yes/no questions and they were more interested in biological phenomena, followed by nature, social convention, food motivation, and physical mechanisms. Only about 24% of children questions were“why”and“how”type of causal questions. The child communicative interaction in the classroom increased during the study. While children's questions and initiations increased in April, later it was balanced. The teacher mostly elaborated on the children's questions and asked clarification questions rather than engaging in initiations. The results demonstrate the importance of desining a preschool classroom to support inquiry-based learning.