Molecular biology of the breast cancer in Iraqi population
Irak nüfusunda meme kanserinin moleküler biyolojisi
- Tez No: 806443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAROOQ IBRAHEM MOHAMMAD MOHAMMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, kadın meme kanseri hastalarında hormon konsantrasyonları ile integrin α2 ekspresyon seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Medical City Eğitim Onkolojisi ve özel kliniklerden Mayıs ve Ağustos 2022 arasında ortalama yaş aralığı 25-55 olan 106 örnek ve kontrol olarak 38 sağlıklı kadın (20-48 yaş aralığı) toplandı.Moleküler çalışmanın yürütülmesi için PCR yöntemi kullanıldı. ELISA tekniğinin sonuçları, hastaların kan integrin-2 (ITGA2) düzeyinin (25,17 ± 1,15 ng/ml) kontrol grubundan önemli ölçüde farklı olmadığını ortaya koydu. (24,20 ± 2,03 bng/ml). İki alel (T ve C) ve üç genotip (CT, TT ve CC) için C807T lokasyonunda sağlıklı bir genin (ITGA2) elektroforez bulguları PCR-RFLP ile belirlendi, genotipin, tanımlanan bileşimsel genetik (TT) üzerinde hiçbir etkisi saptanmadı. Hasta gruplarında (CT ve CC), kontrol grubuna kıyasla daha anlamlı farklar vardı (P=0.01). Fisher testi kullanılarak, allel T'nin hastalığın etiyolojik fraksiyonu (EF) olduğu gösterildi, allel C ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark üretmedi. Hastaları kontrollerle göreli yaşlarına göre karşılaştırmak için Fisher testi kullanıldı. Genotip BT'de anlamlı bir fark (P=0.05), kontrollerle karşılaştırıldığında hastalığın etiyolojik fraksiyonunun (EF) stili olarak kaydedilirken, hastalarda kontrollere kıyasla tekrar genotip TT farkının anlamlı olmadığı bulundu. Allel C'nin bir hastalık önleyici fraksiyon (PF) faktörü olduğu bulundu ve tekrarlanan bir CC genotipi, hastalarda kontrollere kıyasla önemli bir fark göstermedi ve bir koruyucu fraksiyon (PF) ortaya çıkardı. Sonuç olarak, serum ITGA2 düzeylerinin hastalıkla bir ilişkisi olmadığı sonucuna vardık, halbuki bir immünogenetik araştırma, genotipin (CT, CC) meme kanseri ile güçlü bir bağlantısı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the correlation between hormone concentrations and integrin α2 expression levels in female breast cancer patients. 106 samples were collected from Medical City Educational Oncology and private clinics between May and August 2022, with an average age range of 25–55 years, as well as 38 healthy females as a control (age range 20–48). The PCR method was used to conduct the molecular study. The results of the ELISA technique revealed that the blood level of integrin-2 (ITGA2) in the patients (25.17 1.15 ng/ml) was non-significantly different from the control group. (24.20 ± 2.03 bng/ml). The electrophoresis findings of a good health gene (ITGA2) at location C807T for two alleles (T and C) and three genotypes (CT, TT, and CC) were determined by PCR-RFLP, while the genotype had no effect on the compositional genetic (TT) being identified. In the patient groups (CT and CC), there were more significant differences (P 0.01) in comparison to the control group. By using the Fisher test, it was shown that allele T was the etiological fraction (EF) of the illness, while allele C produced no statistically significant differences. The Fisher test was used to compare patients to controls based on their relative ages. A significant difference (P 0.05) of genotype CT was recorded as the style of the etiological fraction (EF) of disease when compared to controls, while the repeat genotype TT difference in patients compared to controls was found to be non-significant. Allele C was found to be a disease-preventive fraction (PF) factor and a repeat genotype CC revealed no significant differences in patients compared to controls and revealed a protective fraction (PF). As a result, we conclude that serum ITGA2 levels have no relation to disease, whereas an immunogenetic investigation demonstrated that the genotype (CT, CC) has a strong link to breast cancer.