Retirement age and beyond: Pension reforms in Turkey and welfare retrenchment
Emeklilik yaşı ve ötesi: Türkiye'de emeklilik reformları ve refah geri çekilmesi
- Tez No: 806446
- Danışmanlar: PROF. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Erken emeklilik politikalarının aktüeryal denge üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve kamu kaynaklarının sosyal güvenlik kuruluşlarının bütçelerindeki açıkları kapatmak için kullanıldığı endişelerine yanıt olarak, Türkiye'nin emeklilik sistemi 1990'larda ve 2000'lerin başlarında yeniden yapılandırıldı. 1999 reformlarıyla, katkı günü ve prim ödeme koşullarına ek olarak yeni getirilen emeklilik yaşı koşulu da uygulamaya konuldu. Bu değişiklik, yasal düzenleme yürürlüğe girmeden önce çalışmaya başlayan insanlara da uygulandı. Bu nedenle milyonlarca insan, işe başladıkları tarihteki şartları yerine getirmiş olmalarına rağmen emeklilik haklarını elde edebilmek için yaş şartını da tamamlamak zorunda kaldılar. 2000'lerde, emeklilik hesaplamalarıyla ilgili birkaç emeklilik reformu yapıldı ve bu da bağlanacak emekli maaşlarında önemli düşüşlere neden olarak bu grubun kayıplarını arttırdı. Zamanla, bu değişikliklerden etkilenen insanlar ortak bir amaç etrafında örgütlendiler ve hareketleri“Emeklilikte Yaşa Takılanlar”olarak popüler hale geldi. Bu tez, Türkiye'de EYT olgusuna yol açan 1999 ve sonrasında 2000'li yıllardaki emeklilik reformlarının ve sonuçlarının, refah geri çekilmesi tartışmaları kapsamında ne ölçüde incelenebileceğini niteliksel yöntemlerle eleştirel bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de emeklilik sistemlerinin tarihsel gelişimini anlamak için kapsamlı bir araştırma yapılmış ve çalışmanın ikinci aşamasında ise 13 EYT'li birey ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In response to concerns that early retirement policies had a detrimental effect on the actuarial balance and that resources were diverted from the state budget to pay for social security organizations' deficits, Turkey's pension system was restructured during the 1990s and 2000s. With 1999 reforms, retirement age conditionality was implemented in addition to the contribution days and premium payments conditions. This change was applied retroactively, and thus has adversely affected people who started working before the law was implemented. Millions of people ended up having to wait until a much later age to gain retirement rights, although they have satisfied the previous conditions. In the 2000s, several pension reforms were enacted regarding pension calculations that led to significant decreases in pensions, resulting in further losses for this group of people. In time, people affected by the 1999 reform organized around a common cause, which came to be popularly known as 'People Who Encountered the Age Obstacle in Retirement' (Emeklilikte Yaşa Takılanlar - EYT) movement. This thesis critically assesses to what extent the 1999 and subsequent pension reforms in the 2000s and their outcomes that resulted in the EYT phenomenon in Turkey can be examined under the welfare retrenchment discussion by employing qualitative methods. In addition to the comprehensive desk research for capturing the historical development of pension systems in Turkey, a semi-structured, in-depth interview was conducted with 13 EYT individuals in the study's second phase.