Role of cognitive abilities on autobiographical memory performance
Bilişsel süreçlerin otobiyografik bellek performansındaki rolü
- Tez No: 806450
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geçmiş anılar bireylerin gelecekte gerçekleştirebilecekleri eylemler için bir şablon oluşturduğundan kişisel geçmişin nasıl hatırlandığı günlük hayat işleyişini etkiler. Bununla birlikte, otobiyografik hatırlamanın altında yatan bilişsel süreçler ampirik araştırma tasarımlarında nadiren araştırılmıştır. Ayrıca, literatür bireylerin deneyimlerini ne kadar doğru bir şekilde hatırladıklarına ve bunun altında yatan bilişsel mekanizmalara dair çalışmaların olmamasından muzdariptir. Bu bağlamda, temel sistemler modeli önerildi ve bu model alt düzey bilişsel sistemlerin otobiyografik anıları meydana getirmek için etkileşime girdiklerini iddia etmektedir. Mevcut çalışma bu modeli ampirik olarak test etti ve bu temel sistemlerin (yani, açık bellek, arama ve geri getirme, zihinsel imgeleme, dil, duygu ve anlatı) hatırlanan anıların üstbilişsel yargılarına (bir başka deyişle, yeniden yaşama ve güven) ve hatırlama doğruluğuna katkılarını araştırdı. İlk oturumda katılımcılar önceden belirlenmiş çerçevede sohbeti takiben bazı bilişsel görevleri yerine getirdiler. 7 ila 15 gün sonra, katılımcılar bir önceki oturumu hatırladılar, üstbilişsel yargılarda bulundular ve kalan bilişsel görevleri tamamladılar. Bulgular, anlatı tutarlılığının, kişinin anıyı ne kadar yoğun bir şekilde yeniden yaşadığının en güçlü yordayıcısı olduğunu ve bunu açık belleğin ardından arama ve geri getirmenin izlediğini ileri sürdü. Dahası, güven derecelendirmeleri yalnızca açık bellek ile tahmin edildi. Son olarak, hatırlama doğruluğu, kişilerin aynı duyguları aynı yoğunlukta yeniden deneyimlemeye ne kadar eğilimli olduklarıyla açıklandı. Ancak, olay özellikleri göz önüne alındığında, yalnızca sıklıkla bir önceki oturum üzerine düşünmek hatırlanan doğru ayrıntıları yordadı ve duygusal yoğunluk yordayıcı özelliğini kaybetti.
Özet (Çeviri)
How individuals remember their personal past has an impact on daily life functioning since it establishes a context for future actions. However, the cognitive basis underlying autobiographical recollection have been scarcely investigated in empirical designs. Furthermore, literature suffers from the absence of studies regarding how accurately individuals retrieve their original memories and underlying cognitive mechanisms. In this vein, a basic-systems model was proposed, and it asserts that lower-level cognitive systems interact to form autobiographical memories. The current study empirically tested this model and investigated the relative contributions of these basic systems (i.e., explicit memory, search and retrieval, mental imagery, language, emotion, and narrative) to metacognitive judgments (i.e., reliving and belief) and retrieval accuracy of memories. The first experimental session served as an autobiographical experience and participants had predetermined conversations and subsequently performed some cognitive tasks. Following 7 to 15 days, participants recalled the previous session, made metacognitive judgments, and completed the remaining cognitive tasks. Findings suggested that narrative coherence was the strongest predictor of how intensely one relived the original memory, and it was followed by explicit memory and then, search and retrieval. Moreover, belief ratings were solely predicted by explicit memory. Last, retrieval accuracy was explained by a general tendency to reexperience the same emotions with the same intensity. Nonetheless, when considering event characteristics, reminiscing about the previous session independently predicted retrieved correct details above and beyond emotional intensity.