An analysis on the use of cognitive abilities in the design stages of massively multiplayer online role-playing games
Çok oyunculu çevirimiçi rol yapma oyunlarının tasarım aşamalarında kullanılan bilişsel yeteneklerin analizi
- Tez No: 240633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİMGE ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bilgisayarın ve internet kullanımının hızla yaygınlaşması ile bilgisayar oyunları her geçen gün daha fazla kişi tarafından oynanmaktadır. Bilgisayar oyunu oynamanın oyuncuyu bağanlılığa iten bir çok etkisi vardır. Bu tezin konusu, çok oyunculu çevirim içi rol yapma oyunlarının tasarım aşamalarında kullanılan bilişsel yeteneklerin analizi üzerinedir. Bu amaç doğrultusunda tez kapsamında, bilgisayar oyunlarının çeşitlerinden, tasarım aşamalarından, temel prensiplerinden ve oyunlar ile bilişsel yeteneklerin ilişkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda bilgisayar oyunu hikaye anlatımı, karakter tasarımı, oyun dünya tasarımı, aşama tasarımı ve oyunu oynama (gameplay) aşamalarından oluşur.Bu doğrultuda, dünya genelinde hem en çok satan hem de en çok oyuncuyu barındıran 5 oyun (World of Warcraft, EVE Online, EverQuest, Dark Age of Camelot ve Lord of the Rings Online) incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan hikaye anlatımı, karakter tasarımı ve oyunu oynama (gameplay) aşamalarında sorular, hatırlatma, işbirliği yapma, alıştırma yaptırma, ezberleme, seçim yapma, deney yapma ve rekabeti arttırma gibi bilişsel özellikler görülmüştür. Ayrıca oyun dünya tasarımı ve aşama tasarımı aşamalarında, oyuncunun stratejik ve taktiksel düşünmesi üstünde bilişsel özellikler görülmüştür. Araştırmamızın sonucu doğrultusunda Yaptığımız araştırma sonucunda, eğer tasarımcılar oyun tasarım aşamalarını uygun şekilde kullanırsa bilgisayar oyunları daha başarılı olacaktır bunun özellikle gençlerin algısal, sosyal ve bilişsel gelişimine katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays computer games are played by more people every day due to rapid spread of computers and internet connection. Playing computer games have many effects that lead to addictions on the player. The aim of this thesis is the analysis of the cognitive abilities in the design stages of massively multiplayer online role-playing games. Within the thesis, computer game types, basic principles and stages of computer game design (storytelling, character design, game world design, level design and gameplay), and the relationship between computer games and cognitive abilities were researched.The worldwide best-selling and most played games (World of Warcraft, EVE Online, EverQuest, Dark Age of Camelot and Lord of the Rings Online) were analyzed. The results obtained from our research, show us that the cognitive features observed in stages as follows from the storytelling, character design and gameplay are practice increasing, making choices, imitation, challenge, asking questions, experimentation, system analysis and deconstruction, strategic and tactical thinking and invention and for game world and level design are strategic and tactical thinking. As a result of our research, the games will be more successful if the designers can use the game stages appropriately which is especially important for its contribution to the young people?s perceptual, social and cognitive development.