AGRP nöronlarının kognitif yeteneklere etkisinin incelenmesi
Investigation of AGRP neurons' role on cognitive abilities
  1. Tez No: 510329
  2. Yazar: ÖYKÜ DİNÇKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Açlık durumunda insan beyninde birçok aktivite değişimi oluşur ve bunlara bağlı olarak vücudun farklı organlarından hormonsal salınımlar gerçekleşir. Bu aktivite değişimleri fizyolojik veya kognitif yetilerde aktive edici, inhibe edici ya da nötr etkilere yol açmaktadır. Fizyolojik açlık sırasında vücutta salınan ghrelinin veya analoglarının rodent deney modellerinde vücuda enjeksiyonları ile elde edilen literatür bilgisi ghrelinin öğrenme, bellek veya diğer kognitif yetilere pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ghrelin hormonunun salınımının tetikleyen açlık mekanizmasında öncül rol oynayan nöronlardan biri Agrp nöronlarıdır. Bu çalışmada açlık nöronları olarak geçen hipotalamik Agrp nöronlarının spatial öğrenme ve bellek gibi temel kognitif yetiler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Agrp-cre transgenik fare ile yapılan deneylerde, Agrp nöronları kemogenetik ajanlar ile uyarılmış, kognitif yetiler Morris Water Maze ve Novel Object Recognition Test uygulanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During hunger state, activity changes occur throughout the brain, which in turn lead to hormone release. Changes in these activities might have activating or inhibiting effects on physiological or cognitive abilities or they might not have any influence. One of the hormones released during physiological hunger state is ghrelin. Agrp neurons are one of the precursor neurons that play an important role in hunger mechanism which leads to ghrelin release. Previous studies using administrations of ghrelin or its analogous on rodents demonstrated that ghrelin-stimulated-hunger state has a positive effect on cognitive abilities including learning and memory. In this project, we initially studied the effect of hypothalamic Agrp neurons, which are active at the hunger state on cognitive abilities such as spatial learning and spatial memory. For this purpose, we applied chemogenetic methods on Agrp-cre mice in order to stimulate Agrp neurons specifically. Morris Water Maze and Novel Object Recognition Test were conducted for behavioral studies.