Product differentiation under loss aversion and demand uncertainty
Kayıptan kaçınma ve talep belirsizliği altında ürün farklılaştırması
  1. Tez No: 806453
  2. Yazar: OSMAN ŞİMŞİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, ilk olarak, dikey ürün farklılaştırması için kayıptan kaçınma ve talep belirsizliği arasındaki ilişkiyi ve ikinci olarak, yatay ürün farklılaştırmasının derecesi üzerindeki kayıptan kaçınmanın etkisini analiz eder. Dikey ürün farklılaştırma modelinde, talep belirsizliğini dahil ettiğimiz üç aşamalı bir doupol oyun ortamını ele alıyoruz. Firmalar, alıcıların gerçek tipleri hakkında eksik bilgiye sahiptir ve talep belirsizliği ile karşı karşıyadır. Talep belirsizliği çözülmeden önce kalitelerini, talep belirsizliği ortadan kalktıktan sonra ise fiyatlarını açıklarlar. Kaliteler ve fiyatlar için alt oyun saf Nash dengesini buluyoruz ve ayrıca her bir firmanın kârını ve tüketici fazlasını hesaplıyoruz. Ayrıca, kayıptan kaçınmanın kaliteler, fiyatlar, kârlar ve tüketici fazlası dahil olmak üzere sonuçları nasıl etkilediğini açıklamak için karşılaştırmalı istatistikler üzerinde duruyoruz. Çok çeşitli fayda fonksiyonları için, yüksek kaliteli firmanın denge kalitesinin ve denge fiyatlarının kayıptan kaçınma derecesi ile arttığını gösteriyoruz. Ayrıca, her iki firma da daha güçlü bir kayıptan kaçınmadan fayda sağlar, ancak tüketiciler, kayıptan kaçınma daha güçlü olduğunda daha kötü durumda olurlar. Yatay ürün farklılaştırma modeli için, ilk aşamada alıcılar referans konumlarını belirlemeden önce firmaların konumlarda rekabet ettiği ve üçüncü aşamada alıcılar referans konumlarını belirledikten sonra fiyatlarda rekabet ettiği üç aşamalı bir duopoli oyun ortamını da ele alıyoruz. Bir firmanın maliyet avantajına sahip olduğunu varsayarak, maliyet avantajının bir derece aralığı için, dengenin kayıptan kaçınma durumunda maksimum ürün farklılaşması gösterdiğini, kayıptan kaçınma olmadığında ise minimum ürün farklılaşması elde ettiğimizi gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes, first, the relationship between loss aversion and demand uncertainty for vertical product differentiation, and second, the effect of loss aversion on the degree of horizontal product differentiation. In the vertical product differentiation model, we consider a three-stage duopoly game setting, where we incorporate demand uncertainty. Firms have incomplete information about the buyers' true types and they face demand uncertainty. They announce their qualities before the demand uncertainty is resolved, and they announce their prices after the demand uncertainty is resolved. We find the subgame perfect Nash equilibrium for qualities and prices, and we also calculate the profit of each firm as well as the consumer surplus. We also conduct comparative statics to explain how loss aversion affects the outcomes, including the qualities, prices, profits and consumer surplus. We show that, for a wide variety of utility functions, the high quality firm's equilibrium quality, and the equilibrium prices increase with the degree of loss aversion. Also, both firms benefit from a stronger loss aversion, but consumers are worse off when loss aversion is stronger. For the horizontal product differentiation model, we also consider a three-stage duopoly game setting, where the firms compete in locations in the first stage, before the buyers determine their reference locations, and compete in prices in the third stage, after the buyers determine their reference locations. Assuming that one firm has a cost advantage, we show that for a range of the degree of the cost advantage, the equilibrium exhibits maximal product differentiation under loss aversion, while we get minimal product differentiation when there is no loss aversion.