Destinasyon imajının ziyaretçi memnuniyeti ve geleceğe yönelik ziyaretçi davranışı üzerine etkisi: Çanakkale Savaşlarının geçtiği tarihi alana gelen ziyaretçiler üzerine bir araştırma örneği
The impact of a destination's image on visitor satisfaction and future visitor behaviour: A research proposal on visitors to the historical site of the Gallipoli campaign
- Tez No: 806454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU MESTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Tarihi Alan'ı ziyaret eden turistlerin destinasyon imajının ziyaretçi memnuniyeti ve geleceğe yönelik ziyaretçi davranışı üzerine etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca tarihte önemli bir yeri olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'nda sunulan hizmetlerin ziyaretçiler açısından önem düzeylerini belirlemek, ziyaretçilerin memnuniyetlerini ve ziyaret sonrası düşünceleri belirlenecektir. Bu sayede destinasyon imajı performansını olumlu yönde geliştirmek isteyen yerel yöneticilere ve hedef kitleye yönelik tutundurma faaliyeti yapmak isteyen işletmelere yol gösterici olmasını amaçladık. Araştırmanın evrenini, Kasım 2022 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına (Eceabat, Çanakkale, Türkiye) bağlı Tarihi Alanda bulunan; Abide, 57. Alay, Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve Bigalı Atatürk Evini ziyaret eden 18 yaş ve üstü yerli ziyaretçiler oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup 400 kişiye uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun destinasyondan genel olarak memnun kaldığı, destinasyon imajı performansı ve ziyaretçi memnuniyeti arasında güçlü bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ziyaretçi memnuniyeti ile geleceğe yönelik ziyaretçi davranışı ve destinasyon imajı performansı ile geleceğe yönelik ziyaretçi davranışı arasında da anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Şehitliklerin temizliği ve bakımı yüksek öneme ve yüksek düzeyde performansa sahip olduklarından korunması gerekenler kümesinde yer almışlardır. Bilgilendirme panoları, alanda bulunan yön tabelaları, çöp toplama hizmeti ve çevrenin temizliği ziyaretçiler açısından başarılı bulunmasına rağmen diğer destinasyonlarla yapılan karşılaştırmada performans açısından daha düşük olarak değerlendirilmişlerdir. Bu nedenle bu alanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılarak geliştirilmesi gereken konular olarak saptanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of the destination image destination image of the tourists visiting the Historic Site on visitor satisfaction and future visitor behavior. In addition, it will be determined the importance levels of the services offered historical area within the Directorate of Gallipoli Historic Site , which has an important place in history, for the visitors, the satisfaction of the visitors and their thoughts after the visit. In this way, we aimed to guide local administrators who want to improve their perception of destination image in a positively and businesses that want to make promotional activities for the target group. The population of the reserch consists of local visitors aged 18 and over who visited the Çanakkale Martyrs' Memorial, 57th Regiment Memorial, Kilitbahir Castle, Çanakkale Epic Promotion Center and Bigalı Atatürk House between November 2022 and December 2022 which are in the historical area within the Directorate of Gallipoli Historic Site (Eceabat, Çanakkale, Turkiye). Convenience sampling method was used as the sampling method and it was applied to 400 people. As a result of the study, it was observed that the majority of the participants were satisfied with the destination in general, and there was a strong relationship between destination image performance and visitor satisfaction. In addition, it has been observed that there is a significant and moderate relationship between visitor satisfaction and future visitor behavior and destination image performance and future visitor behavior. Cleaning and maintenance of war graves, as they have high importance and high level of performance, are included in the cluster that need to be protected. Although the information boards, direction signs in the area, garbage collection service and the cleaning of the environment were found to be successful, they were evaluated as lower by the visitors in terms of performance in comparison with other destinations. For this reason, these areas have been identified as subjects that need to be developed by further studies.