On the margins of nationality: Passports in late occupied istanbul
Tabiiyetin sınırında: Son dönem işgal edilmiş İstanbul'unda pasaportlar
- Tez No: 806455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma İstanbul'un müttefikler tarafından işgalinin son yılı olan Eylül 1922 ile Ekim 1923 arasındaki pasaport politikaları ve bu politikaların yasal tabiiyet ile olan ilişkisini incelemektedir. Özellikle, Britanya işgal otoriteleri ile Britanya Dış işleri yöneticilerinin tutumlarına baktığımızda pasaportların Ankara Hükümeti ile Müttefikler arasında önemli bir çatışma kaynağı olduğunu anlarız. Bu çalışma Aralık 1922'de Britanyalı ve Türk otoriteler arasında yaşanan neredeyse şiddete evrilecek olan bir olayın Müttefiklerin İstanbul şehri üzerinde kendi isteklerini dikte etmesinden, özellikle de Osmanlı Hristiyanlarını koruma misyonundan vazgeçmelerinde bir dönüm noktası olduğunu savunmaktadır. Meşru hareketler üzerindeki hakimiyetini Ankara'ya bıraktıktan sonra Britanya otoriteleri ayrıca seyahat dokümanlarına karşı olan tavırlarını da değiştireceklerdi. Britanya otoriteleri şimdi sadece Britanya tebaasından olanlara tam pasaport vermeye çalışacaklar, başkalarına verdikleri seyahat dokümanlarını minimize etmeye çalışacaklar ve mültecileri tahliye etmeden önce onları alacak bir devlet bulacaklarından emin olmak isteyeceklerdi. Bu çalışma yeni kurulan pasaport rejimi ile sorun yaşayan Britanya korumasındaki birkaç insan grubunu izleyecek ve yeni kurulan pasaport rejiminin nasıl bu insanların tabiiyetlerini etkilediğini açıklayacak. Bu çalışma uluslararası pasaport rejiminin uygulanmasına ilk yıllarındaki kullanımına bakarak – sınırlar müzakere edilirken ve hakimiyet tartışılırken- pasaportlar ile tabiiyet arasındaki felsefi ve yasal bağlantıların temellerini aydınlatmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates passport policies and their relationship to legal nationality during the last year of the Allied occupation of Istanbul from September 1922 until October 1923. Particularly looking at the attitude of British occupation authorities and British foreign service administrators, we see that passports were a significant source of conflict between the Allies and the newly victorious Turkish National Movement, institutionalized in the Ankara government. This study argues that a nearly violent clash between British and Turkish authorities in December of 1922 marked a turning point after which the Allies retreated from trying to impose their will on the city of Istanbul, particularly in their mission to protect Ottoman Christians. After conceding sovereignty over legitimate movement to the Ankara government, the British would also change their attitude towards travel documents. They would now try to only issue full passports to those who were British subjects, minimize the number of travel passes they were issuing to others, and make sure they had found a state to take in refugees before evacuating them on British expense. This study will follow a number of groups of people under British protection who struggled with the newly implemented passport regime and unpack how this affected their nationality status. By looking at the implementation of the international passport regime in its early years of use, when borders were being negotiated and sovereignty was contested, this study seeks to illuminate some of the foundations for the philosophical and legal connections between passports and nationality.