ح مَّدمُ فسير القرآن لشمس الدينبن عبد الرحمن أبو حامدالشهيربالمصريالمقدسي الشافعي،المتوفي سنة398همن أول سورة الفتح إلى نهاية سورةًالطور دراسةًوتحقيقا
Ebû Hâmîd Muhammed Şemseddin el-Mısrî'nin Tefsir'initahkik ve araştırma -Fetih Süresinden et-Tûr Süresinin nihayetine kadar
  1. Tez No: 806479
  2. Yazar: SAAD RASHID SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın konusu Şemsü'd-dîn eş-şehîr bi'l-Mısrî el-Makdisî eş-Şafii'(H.893) nin Fetih Suresi'nden Tûr Suresinin Bitimine kadar olan kısmının tahkik ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Bu eserin pek çok özelliğe haiz olması onu kıymetli yapmaktadır ve bu durum bizi bu eseri çalışmaya sevketmiştir. Bu özelliklerden biri; rivayet, dirayet ve işari tefsirlerin metotlarını da kullanmasıdır. İkincisi müellif nasıl ki irab ve kıraat çeşitlerinin açıklanmasında dirayet tefsiri kitaplarından istifade ettiyse; belagatın yanı sıra dilsel ögelere de ciddi ehemmiyet vererek; sözcüklerin hem sözlük anlamları hem de delaletlerinin farklılıklarını detaylı bir şekilde açıklamıştır. Ayrıca bazı fıkhi ve akidevi meselelere kısaca değinip; tefsirini sahabe, tabiin ve tebeu't-tabiinin görüşleriyle desteklemiştir. Söz konusu görüşleri ise sahih hadislerle desteklemiştir. Hadis, fıkıh, akide, dil vb eserlerden faydalanması da müellifin ilmi durumunun zenginliğini göstermektedir. Tefsir ve Dilde meşhur alimler olan Kurtubî ve Beyzâvî gibi ilim adamlarından çokça alıntılar yapmış olmasına rağmen, onlara atıfta bulunmaması dikkatimizi celbetmiştir. Ancak bu durum eserinin önemini azaltmamıştır. Yine onun meseleleri okuyucuya sunarken kullandığı; müphem olmayan, anlaşılır ve güçlü üslubu eserinin ayırt edici özelliklerindendir. Araştırmacı bu tezi iki bölümden oluşturmuştur. İlk bölümde müellifin zati ve vasfı özellikleri ile söz konusu eseri açıklayıcı tarih metodu ile tanıtılmıştır. İkinci bölüm ise tercihli metin yöntemi kullanılarak yapılan tahkik ve tahlilden oluşmaktadır. Bu tahkik yapılırken; A) Eser yazıya geçirilirken modern yazım kuralları esas alındı. B) Nüshalar arasındaki farklılıklar ortaya kondu. C) metinde atıfta bulunulan ifadelerin kimlere ait olduğu ve hangi eserde geçtiği dipnotlarda belirtildi. D) Anlamı kapalı olan bazı konular mümkün olduğunca açıklanmaya çalışıldı. Sonuç bölümü, fihrist ve özgeçmiş yazılarak tez tamamlandı
Özet (Çeviri)
The subject of the study is investigation of the manuscript“Tefsir of the Qur'an”, by Abu Hamid Shams al-Din Muhammad al-Masri al-Shafi'i (d.: 893 AH), from“the beginning of Surat al-Fath to the end of Surat al-Tur”. This interpretation has several characteristics and a scientific value that prompted me to study it, such as: the diversity of methods adopted by Al-Shamas Al-Masry in his interpretation, in which he combined interpretation by maxim, opinion, and indicative interpretation. As he was interested in the expressions and the statement of the multiplicity of readings, relying on the books of interpretation with the opinion. He also touched on a number of jurisprudential and doctrinal issues in a nutshell, as his interpretation included the sayings of the, companions followers and their followers to clarify the opinions, and inferred the correct prophetic hadiths to strengthen and support them, and his book came comprehensive of sciences such as hadith, jurisprudence, belief and language; Evidence for his extensive knowledge, just as the author was narrating the opinions of the scholars of interpretation and language, such as Al-Qurtubi and Al-Baidawi, and he does not attribute to them; This is what is blamed on him, but does not diminish the importance of his interpretation. The author was distinguished by his sobriety, his smoothness, his distance from complexity and ambiguity in presenting issues, and his touching on many useful sciences and books. What made him a rich subject for study. The researcher divided this study into two parts, the first is the study section, in which he followed the historical descriptive approach, where he was introduced to the author and his book, and the second is the investigation section, where he took care of writing the text according to the spelling drawing, proving the differences between copies, and Attributing sayings and effects. Then closing with the results, scientific indexes and biography