Televizyon reklamlarında arketip, mit ve metafor kavramlarının metinlerarasılık bağlamında analizi: Apple ve Samsung örneği
The analysis of archetype, myth and metaphor concepts in tv commercials in the context of intertextuality: The case of Apple and Samsung
- Tez No: 806486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SÜNBÜL OLGUNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Pazarlama iletişiminin en eski araçlarından biri olan reklam, günümüz rekabet koşullarında üreticiler, yöneticiler ve tüketiciler açısından oldukça önemli bir konuma oturmuştur. Reklamların tüketici ve izleyicilere hitap etmesi için oluşturulan modellemeler mevcuttur. Bu modellemeler kapsamında arketipler ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda reklamlarda kullanılan mitler ve metaforlar da önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı, reklam metinlerine anlam katan öğelerin, hangi nedenlerle yeniden üretildiğini reklam örnekleri ile ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmada öncelikle kuramsal çerçeve içerisinde reklam, arketip, metafor ve mit kavramları ile bu kavramlar arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Sonrasında ise kuramsal çerçevede aktarılan teorik bilgileri somutlaştırmak amacıyla evreni en iyi temsil edeceği düşünülen örneklem grubu analiz edilmektedir. Çalışma kapsamında ilk olarak reklamların tarihçesi, özellikleri, fonksiyonları, avantaj ve dezavantajları ele alınmış, arketipler, mitler ve metaforlar ve reklamlarda kullanılan arketip modelleri teorik şekilde incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde son kırk yıl içerisinde ödül almış olan Apple ve Samsung reklamları konuları, işleyişi, kullanılan arketipler, mitler ve metaforlar dahilinde yorumlanmış ve çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Most advertising, which is one of marketing, can be gained from communication, one of which can compete with the future, benefit from economic advantages. They will be bred to appeal to advertisements and audiences. Buler costumes, archetypes are in the foreground. At the same time, myths and metaphors used in advertisements are also important. The aim is to reveal in which sense the elements that add to the advertisement texts are reproduced with an advertisement example. For this purpose, first of all, within the theoretical framework, the concept of metaphor and myth and general information about this general concept. Therefore, to embody what is exemplified theoretically, examples, analyzes according to the received advertisements, which are considered the best example exemplified. In fact, the history, advantages, benefits, benefits and benefits of advertisements are discussed first, archetypes, myths and metaphors and archetype models used in advertisements are just like advertisements for the first time. The solutions in the Apple and Samsung ads section are interpreted and described in the archetypes, myths and metaphors used and working.