Travma dışı akut bilinç kaybı ile gelen hastalarımızın değerlendirilmesi
Evaluation of our patients presenting with non-traumatic acute loss of consciousness
  1. Tez No: 806506
  2. Yazar: İLKNUR BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL YAVUZ GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bilinç kişinin kendisinin ve çevresinin farkında olma durumudur. Koma ve bilincin bozulduğu diğer durumlar serebral işlevlerin, yapısal veya yapısal olmayan (toksik, metabolik, farmakolojik, nöbetler) nedenlerle bozulması sonucu ortaya çıkarlar. Çalışmamızda travma dışı akut bilinç kaybı ile çocuk acil servisine başvuran hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirerek; etyoloji ve prognozu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: SBÜ Ankara Dr.Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniğine travma dışı bilinç değişikliği nedeniyle başvuran ve yatırılarak tedavi edilen 57 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar başvuru esnasındaki Glasgow koma skalası değerlerine göre 2 gruba ayrıldı ve gruplar arasında etiyoloji, morbidite,yatış süresi ve mortalite açısından farklılık olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 4,6±3,91 yıl (4 ay-15 yıl) olup; 33'ü (%58) kızdı. Glasgow Koma Skalası 8 ve altında olanlar Grup-1, 9-15 arasında olanlar Grup-2 olarak tanımlandı. Glasgow Koma Skalası değerine göre 44 hasta (%77) Grup 1, 13 hasta (%23) Grup 2'ye dahil edildi. Grup-1 ve Grup- 2 hastaları arasında etiyolojik dağılım, sekel ve mortalite açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç: Çocukluk döneminde travma dışı bilinç kaybı acil müdahale edilmesi, tanıya yönelik tetkiklerin alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Öncelikli olarak enfeksiyon hastalıkları ve entoksikasyonlar düşünülmelidir. Nörolojik sekel yönünden enfeksiyon ve status epileptikus tanısı alan hastalar arasında anlamlı fark olmadığı tepit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Consciousness is the state of being aware of oneself and its environment. Coma and other conditions in which consciousness is impaired ocur as a result of impairment of cerebral functions due to structural or nonstructural reasons (toxic, metabolic, pharmacological,seizures). In our study, by evaluating the clinical and laboratory characteristics of patients who presented to the pediatric emergency service with nontraumatic acute loss of consciousness; It was aimed to determine the factors affecting the etiology and prognosis. Materials and Methods: 57 patients who were brought to the Pediatric Emergency Clinic due to nontraumatic loss of consciousness and hospitalized were included in our study. The patients were divided into 2 groups according to the Glasgow coma scale (GCS) values at the time of admission and it was investigated whether there was any difference between the groups in terms of etiology, morbidity, length of stay and mortality. Results: The mean age of the patients was 4,6±3,91 years (4 months-15 years); 33 (58%) were female. Those with GCS 8 and below were defined as Group-1 and those 9-15 were defined as Group-2. According to the Glasgow Coma Scale value, 44 (77 %) patients were included in Group-1 and 13 (23%) in Group-2. There was no significant difference in etiological distribution sequelae and mortality between two groups. Conclusion: Nontraumatic loss of consciosness in childhood is a condition that requires urgent intervention,diagnostic tests and treatment. First of all, infectious diseases and intoxications should be considered. There was no significant difference between patients diagnosed with infection and status epilepticus in terms of neurological sequelae.