Keratokonus hastalığının görsel rehabilitasyonunda toris k lensinin uygulama sonuçları
To determine the efficacy of the Toris K
- Tez No: 806507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSE YESİM AYDİN ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Keratokonus hastalarının görsel rehabilitasyonunda silikon hidrojel lens olan Toris K® (SwissLens SA, Prilly, Switzerland ) lensinin etkinliğini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 58 keratokonus hastasının 100 gözü dahil edildi ve 12 ay süreyle takip edildi. Hastaların ortalama yaşı 27,04±9,5 yaş (Aralık:13-55) idi. Hastalar Amsler-Krumeich evrelemesine göre sınıflandırıldı. Keratometrik değerleri, 48 D altında olanlar Evre 1 (15 göz) , 48-53 D arasında olanlar Evre 2 (28 göz), 53-55 D arasında olanlar Evre 3 (13 göz), 55 D ve üzeri olanlar Evre 4 (44 göz) olarak değerlendirildi. Tüm gözlerde kontakt lens uygulaması öncesi ve sonrasında; Snellen eşeliyle düzeltilmemiş ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (EİGK),) , subjektif refraksiyon, korneal topografi, keratometri, santral korneal kalınlık ölçümü ve biyomikroskopik muayene yapıldı. BULGULAR: Hastaların düz meridyen değer ortalaması (K1) 47,65±4,20 Diyoptri (D) (aralık: 40,30-58,40 D), dik meridyen değer ortalaması (K2) 54,03±4,80 D (aralık:46,00-69,40 D), ortalama K değeri ise 50,84±4,36 D (aralık: 43,40-60,90 D) olarak ölçüldü. Lens uygulaması öncesinde düzeltilmemiş EİGK ortalaması 0,80±0,40 logMAR (snellen 0,1±0,4), düzeltilmiş EİGK ortalaması 0,46±0,26 logMAR (snellen 0.33 ± 0.06) iken lens ile düzeltilmiş EİGK 0.14±0,11 logMAR (snellen 0.60±0.39)olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To determine the efficacy of the Toris K® (SwissLens SA, Prilly, Switzerland), a silicone hydrogel contact lens, for the optical management of keratoconus . METHODS: 100 eyes of 58 patients were included in this prospective study. Mean age was 27,04±9,5 year (range:13-55) and keratometric value under 48 D (15 eyes) were grade1, keratometric value under 53 D (28 eyes) were grade2, keratometric value over 53 D (13 eyes) were grade3, keratometric value over 55 D (44) eyes were grade4 keratoconus. Uncorrected visual acuity, best spectacle corrected visual acuity, corneal topographic measurements and pachymetric values were recorded. RESULTS: Mean uncorrected visual acuity (UCVA) was 0,80±0,40 logMAR(snellen 0.1 ±0.4 ). Mean best spectacle corrected visual acuity (BSCVA) was 0,46±0,26 logMAR (snellen 0.33 ± 0.06). Mean contact lens corrected visual acuity (BCLCVA) was 0,14±0,11 (snellen 0.60±0.39).