Zastosowanie kopenhaskiech kryteriów politycznych przezTurcję i możliwe problemy, które mogą wystąpić podczasnegocjacji
Kopenhag siyasi kriterlerinin Türkiye tarafından uygulanabilirliği ve müzakerelerde ortaya çıkması muhtemel hususlar
- Tez No: 806523
- Danışmanlar: PROF. DR. EDWARD HALİJAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Lehçe
- Üniversite: University of Warsaw
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin siyasi zeminde dönüşümünü ele almakta ve 2001 yılından itibaren Ulusal Programın Siyasi Kriterler bölümüne uygun olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen reform paketleri ve kanuni düzenlemeleri kapsamaktadır. Çalışma, giriş, onu izleyen üç bölümden ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Türkiye'nin kendine özgü bir durum teşkil eden Gümrük Birliği üyeliği tarihçesi ve temel resmi belgeler tanıtılmakta ve son gelişmeler temel olarak yorumlanmakta, incelenmekte ve Türkiye'nin AB üyeliğinin her iki taraf açısından avantaj ve dezavantajları sorgulanmaktadır. İkinci bölümde; Türkiye'nin Müktesebatın Üstlenilmesine İlişkin Ulusal Program'da yer alan Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne uygun taahhütleri verilmekte ve akabinde Türkiye'nin yerine getirmeleri analiz edilmektedir. Müzakerelerde önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek muhtemel sorunların tespit edilebilmesi için üçüncü bölüm yazılmış ve Sonuç bölümünde bunun nasıl ve ne gibi sonuçlara yol açabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves the transformation of Turkey on political grounds and covers the reform packets and legislation acts adopted by the Turkish Grant National Assembly in accordance with the Political Criteria part of National Programme since 2001. The work is composed of three chapters following an introduction and finally of a conclusion. In the first chapter; the history and the main official documents are introduced and recent developments are interpreted basically, the Customs Union membership of Turkey which constitutes a sui generis situation is examined, and advantages and disadvantages of EU membership of Turkey are questioned considering both parties. In the second chapter; the commitments of Turkey in conformity with Copenhagen Political Criteria subscribed in National Programme for the Adoption of Acquis are given and subsequently the fulfilments of Turkey are analysed. In order to find out the probable problems that would occur in the forthcoming years during the negotiations, the third chapter is written and it is tried to indicate how and what might be the consequence in the Conclusion.