Çocuklarda ölüm algısı ile üstbilişsel farkındalık ilişkisi
The relationship of death perception and metacognitive awareness in children
  1. Tez No: 806548
  2. Yazar: NAGİHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, çocukların ölüm algısı ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubu, 8-11 yaş aralığındaki 471 çocuktan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuklarda Ölüm Kavramı Ölçeği”ve“Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği (ÜBFÖ-Ç) A Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, verilerin normale yakın bir dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler tercih edilmiştir. Bağımsız değişkenlerle bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Örtük değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla da yapısal eşitlik modellerinden Path (Yol) Analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, çocukların ölüm algısı ile yaşı ve baba öğrenim düzeyi arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, ancak cinsiyeti, ebeveyn yaşı, anne öğrenim düzeyi, aile yapısı ve tanık oldukları vefat durumu ile anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çocukların üstbilişsel farkındalığı ile yaşı, cinsiyeti, ebeveyn yaşı, ebeveyn öğrenim düzeyi ve aile yapısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çocukların ölüm algısı ile üstbilişsel farkındalığı arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bağımsız değişkenlerin, çocukların ölüm algısı üzerinde orta düzeyde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, bunlardan yalnızca yaş, aile yapısı ve üstbilişsel farkındalığın, çocukların ölüm algısını yordadığı belirlenmiştir. Demografik değişkenlerin, çocukların üstbilişsel farkındalıkları üzerinde anlamlı olmayan zayıf düzeyde bir etkiye sahip olduğu, bu değişkenlerin üstbilişsel farkındalığı yordamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between children's perception of death and their metacognitive awareness was examined. The study group consists of 471 children aged 8-11 years.“Personal Information Form”,“The Concept of Death in Children Scale”and“Metacognitive Awareness Scale (MASF-C) Form A”were used to collect the data. Parametric tests were preferred in the analysis of the data because the data showed a near-normal distribution. Pearson Correlation Coefficient and Multiple Regression Analysis were applied to determine the relationship between the independent variables and the dependent variable and the effect of the independent variables on the dependent variable. In order to examine the relationship between the latent variables, Path Analysis, one of the structural equation models, was performed. As a result of the study, it was determined that there was a positive and weak correlation between the children's perception of death and their age and father's level, but there was no significant relationship between gender, parent age, mother's education level, family structure and death status they witnessed. It was determined that there was no significant relationship between children's metacognitive awareness and their age, gender, parental age, parental education level and family structure. It was determined that there is a positive and moderately significant relationship between children's death perception and metacognitive awareness. It was determined that the independent variables had a moderately significant effect on children's perception of death, of which only age, family structure and metacognitive awareness predicted children's perception of death. It was determined that demographic variables had a weak, non-significant effect on children's metacognitive awareness, and these variables did not predict metacognitive awareness.