Çocukların bilişsel ve dini gelişiminde ölüm olgusu
The fact of death in children?s cognitive and religious development
  1. Tez No: 306459
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukların bilişsel ve dini gelişiminde ölüm olgusunu teorik olarak incelemek ve alan araştırması yöntemi ile çocukların bilişsel ve dini gelişim düzeyleri ile ölüm olgusu arasındaki ilişki düzeyini tespit etmektir. Bu amaçla çocukların ölümü kavrama ve ölüm kaygısı düzeyleri yaş, cinsiyet, ölüm tecrübesi ve Tanrı Algısı gibi çeşitli değişkenlere bağlı olarak incelenmiştir. Alan araştırması 2010-2011 eğitim-öğretim yılında, Sivas il merkezinde bulunan üç ilköğretim okulundan tesadüfi yöntemle seçilmiş 572 çocuk üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Otobiyografik Anket, Çocuklarda Ölüm Kavramı Ölçeği, Çocuklarda Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Tanrı Algısı Ölçeği (Güler-2007) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi ise Bağımsız İki Örnek T-Testi, Tek Yönlü ANOVA Testi , Ki- Kare analizi ve Tukey HSD testleri ile yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda çocukların bilişsel gelişim düzeyleri ile ölümü kavrayış düzeyleri arasında pozitif bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to research the fact of death in children?s cognitive and religious development theoretically and to explore level of relationship between them based on the field research. With this design level of children?s conseptualisation of death; and their death anxiety was studied depends on several variables as age, gender, death experience and God Perception. Field research were administered to 572 child selected by a random technique at three primary schools where reside in country town Sivas in the academic year of 2010-2011. The data research were collected with Autobiographical Survey, Death Concept Scale in Children, Death Anxiety Scale in Children were developed by researcher and God Perception Scale (Güler-2007). The data were analysed through using the Independent Samples T-Test, One Way ANOVA, Chi-Square and Tukey HSD tests. It is found that there was a positive relationship between level of children?s cognitive development and their death conceptualisation.