Baba tükenmişliği ve baba-çocuk etkileşimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between father burnout and father-child interaction
  1. Tez No: 806567
  2. Yazar: ESRA YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, 1-3 yaşları arasında çocuğu olan babaların tükenmişlik düzeyleri ile baba-çocuk etkileşimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubuna, 2022-2023 yılları arasında, normal gelişim gösteren çocuğa sahip 92 gönüllü baba dahil edilmiştir. Araştırmanın veri toplama aşaması, Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinin Bebek Kütüphanesi Bölümünde yapılmıştır. Katılımcılar telefonla önceden bilgilendirilerek çalışmaya davet edilmiştir. Araştırmada, ölçme aracı olarak, Bayoğlu vd., (2013) tarafından uyarlaması yapılmış olan PICCOLO ve Arıkan vd., (2020) tarafından uyarlama çalışmaları yapılan Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi kullanılmıştır. Ayrıca demografik değişkenleri belirlemek için kişisel bilgi formu uygulanmıştır. PICCOLO, video kaydı izlenerek puanlanan bir etkileşim gözlem formudur. Bu nedenle araştırmacının güvenirlik durumunu tespit etmek için videoların %13'ü, iki değerlendirici tarafından kodlanmıştır. Puanlayıcılar arası korelasyonun yüksek bulunması ve ölçeklerin Cronbach Alfa katsayılarının yeterli düzeyde olduğunun tespit edilmesinin ardından veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, babaların tükenmişlik durumlarını belirleyen alt faktörlerle, PICCOLO alt faktörleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, kardeş sayısı, babaların öğrenim durumu, ebeveynin yaşı, mesleki sınıfı ve vardiyalı çalışma durumu gibi demografik özelliklerin babaların çocuklarıyla etkileşim kalitesini etkileyen faktörler arasında olduğu bulunmuştur. Babaların tükenmişlik durumlarını etkileyen faktörlerin ise eşlerinin öğrenim durumu, algılanan gelir durumu ve vardiyalı çalışma durumlarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the association between father-child interaction and father's degrees of burnout among those with children ages 1-3 was investigated. Relational screening approach was employed in the study for this reason. 92 volunteer fathers with children who were developing normally were included in the study group between 2022 and 2023. The data collection phase of the research was carried out in the Baby Library Section of the Karabuk Zubeyde Hanım Provincial Public Library. By calling them in advance, participants were informed that they were invited to the study. As a measurement technique in the study, the Parental Burnout Assessment, as modified by Bayoğlu et al. (2013) and Arıkan et al. (2020), was employed. In order to establish demographic factors, a personal information form was also used. A video clip is used to score the PICCOLO interaction observation form. In order to assess the researcher's dependability, two evaluators coded 13% of the films. The data were examined using the SPSS program once it was determined that there was a strong correlation between the planners and that the scales' Cronbach Alpha coefficients were adequate. According to the research, there is a connection between the PICCOLO sub-factors and the sub-factors that affect a father's level of burnout. It was discovered that factors influencing the quality of fathers' interactions with their children included demographic characteristics like the child's gender, age, and number of siblings, as well as the fathers' educational attainment, parents' age, occupational class, and status as shift workers. The degree of education of their spouses, their perceived income position, and whether they work in shifts have all been found to influence the burnout status of fathers.