A developmental investigation of the concept of nationality and its relationship with social expectations
Milliyet kavramı ve sosyal beklentilerle ilişkisinin gelişimsel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 806568
  2. Yazar: MAHMUT KURUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ulusal kimliğin etnik, yurttaşlık, kültürel gibi farklı bileşenleri vardır ve farklı bağlamlarda farklı şekilde önceliklendirilirler. Ulusal kimliğin bu boyutsal algısının, azınlıklara yönelik tutumlar veya göçmenlerden asimilasyon beklentisi gibi sosyal sonuçları vardır. Bu çalışma, ulusal kimliğin boyutsal anlayışının gelişim sürecini ve bunun göçmenler için asimilasyon beklentisiyle ilişkisini araştırdı. Altı - sekiz ve 9-11 yaş aralığındaki çocuklara (N = 83) iki yeni ulusal grup tanıtıldı ve farklı ulusal gruplara üyeliği işaret eden iki farklı özelliğe sahip kişiler gösterildi. Sonrasında çocuklara bu kişilerin hangi gruba ait olacakları soruldu. Ayrıca çocuklara bir göç sahnesi gösterildi ve göç sonrasında ulusal kimliğin ve ulusal kimlikle ilişkili çeşitli özelliklerin değişip değişmeyeceği soruldu. Bulgular, çocukların ulusal kimliğin etnik boyutunu yurttaşlık, kültürel ve duygusal boyutlarından daha fazla önceliklendirdiklerini, ve yurttaşlık boyutunu da kültürel ve duygusal boyutlarından daha fazla önceliklendirdiklerini gösterdi. Etnik boyutun yurttaşlık boyutuna göre önceliklendirilmesi yaşla beraber güçlendi, ama diğer karşılaştırmalarda grupları arasında fark görülmedi. Asimilasyon beklentisi göz önüne alındığında çocuklar, göçmenlerden gittikleri yeni ülkenin kurallarına uymalarını, ancak ilk ülkeye ait dinlerini korumalarını beklediler. Dahası, çeşitliliğe maruz kalma, çoğunlukla daha fazla asimilasyon öngörürken, etnik özellikleri yurttaşlıkla ilgili özelliklerden daha fazla önceliklendirmek, daha az asimilasyon öngördü. Son olarak, çocuklar göçten sonra ulusal kimliğin değişmemesini beklediler ve bu beklenti, çocukların etnik özellikleri, yurttaşlıkla ilgili özelliklerden daha fazla önceliklendirmesiyle artış gösterdi. Bu bulgular, ulusal kimliğin gelişim süreci ve çocukların göç algısı hakkındaki bilgilerimize katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
National identity has various components such as ethnic, civic, or cultural, and these are prioritized differently in different contexts. This dimensional perception of national identity has social implications regarding attitudes toward minorities or expectations from immigrants. The current study investigated the developmental course of this dimensional understanding and its relationship with children's expectations regarding the assimilation of immigrants among children in Turkey. Six-to-eight- and 9-to-11-years-old children (N = 83) were introduced two novel national groups and targets who are associated with two features implying membership in different national groups. Children were then asked which nation the target would belong to. Children were also presented with an immigration scene and asked whether the national identity and different features related to it would change after immigration. Overall, children prioritized the ethnic dimension of national identity over civic, cultural, and affective dimensions, and they prioritized the civic dimension over cultural and affective dimensions. Prioritization of ethnic over civic cues became stronger with age, but other contrasts were similar across age groups. Regarding assimilation expectations, children expected immigrants to follow the destination country's rules but expected them to keep the religion of the first country. Moreover, diversity exposure mostly predicted higher assimilation expectations, while prioritizing ethnic cues over civic ones predicted lower assimilation expectations. Finally, children expected national identity not to change after immigration, and this expectation increased as children prioritized ethnic cues over civic cues. These findings contribute to our knowledge about the developmental process of national identity and children's perception of immigration.