Otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların babalarının yaşam kalitelerinin ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of quality of life and depression levels of fathers of children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD)
  1. Tez No: 983892
  2. Yazar: HALİME DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuğa sahip babaların depresyon düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. OSB tanısı almış çocukların babalarının günlük yaşamda yaşadıkları zorlukların yaşam kalitelerini ne düzeyde etkilediğini ve bu zorluklar nedeniyle oluşan depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. OSB tanısı almış çocukların babaları tarafından ölçekler doldurularak veri kaynakları elde edilmiştir. Çalışmaya 31 baba dahil edilmiştir. Ölçekler birlikte olarak (Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği) babalara verilmiş ve doldurmaları istenilmiş. Elde edilen bulgular, babaların depresyon düzeyi arttıkça yaşam kalitesinin azaldığını ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu (p<0.05) göstermiştir. Ayrıca depresyonun, ebeveynlerin yalnızca psikolojik iyilik halini değil, aynı zamanda sosyal ve fiziksel sağlık boyutlarını da etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, babaların depresyon düzeylerinin yaşam kalitesi üzerindeki belirleyici rolünü vurgulamakta; eğitim, sosyal destek ve ebeveynlik katılımının bu süreci dengeleyici faktörler olabileceğini ortaya koymaktadır. İlerleyen çalışmalarda yalnızca depresyon değil, kaygı, tükenmişlik ve ebeveyn-çocuk bağlanması gibi değişkenlerin de dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between depression levels and quality of life in fathers of children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD). Specifically, it sought to determine the extent to which the difficulties experienced by these fathers in daily life affect their quality of life, and to evaluate the levels of depression that may arise as a result of these challenges. Data were collected through self-report scales completed by fathers of children with ASD. A total of 31 fathers were included in the study. The data collection tools consisted of a Sociodemographic Data Form, the Beck Depression Inventory, and the SF-36 Health-Related Quality of Life Scale, which were administered together and filled out by the participants. The findings indicated that as fathers' depression levels increased, their quality of life decreased, and this relationship was statistically significant (p < 0.05). Moreover, depression was found to affect not only the psychological well-being of fathers, but also their social and physical health domains. In conclusion, this study highlights the determining role of fathers' depression levels on quality of life and suggests that education, social support, and parental involvement may act as balancing or protective factors in this process. Future research is recommended to include not only depression, but also variables such as anxiety, burnout, and parent–child attachment in order to obtain a more comprehensive understanding of the psychosocial functioning of fathers of children with ASD.