Loyal or habitual? exploring differences of loyalty and habits for FMCG brands in Turkey
Sadakat mi alışkanlık mı? Türkiye'deki hızlı tüketim ürünleri markalarının sadakat ve alışkanlıklarındaki farklılıkların incelemesi
  1. Tez No: 806569
  2. Yazar: EBRU EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Türkiye'deki tüketicilerin hızlı tüketim ürünleri (FMCG) markalarıyla ilgili marka sadakati ve alışkanlık davranışlarının incelemesidir. Alışkanlık davranışı ve marka sadakatini, özellikle tutumsal sadakat odaklı, konu alan literatür tüketici davranışını önemli ölçüde etkileyen bu konularla ilgili ayrı ayrı araştırmalar içermektedir, ancak bu konseptlerin ilişkilerini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu tez, her iki kavrama da bütüncül bir yaklaşımla odaklanmak ve literatürdeki bu boşluğu ele almayı amaçlamaktadır. Türkiye, ekonomik açıdan ve değişen tüketici davranışları nedeniyle, bu araştırmayı gerçekleştirmek için merak uyandırıcı bir ortam sağlamaktadır. Araştırma, Türk tüketicilerinin alışkanlıklarını ve sadakatlerini, derinlemesine görüşmelerden oluşan bir araştırma dizaynı aracılığıyla nitel bir araştırma yöntemi kullanarak incelemektedir. Bulgular tematik analize tabi tutulmuş ve bireysel olarak analiz edilen on tema etrafında kategorize edilmiştir. Analiz, Türkiye'deki tüketicilerin kişisel bakım markalarından alışveriş yaparken veya bu markaları tüketirken bilinçli veya bilinçsiz olarak kullandıkları beş temel alışkanlık davranışı olduğunu ortaya çıkardı. Bunlar, aşinalık, fiyat duyarlılığı, erişilebilirlik kolaylığı, ön araştırma ve reklam ve pazarlama çabalarıdır. Çalışma, Türkiye'deki kişisel bakım tüketicilerinin markalara yüksek düzeyde itibar etmeye devam ederken, kararlarını büyük ölçüde daha hızlı karar vermelerine ve memnuniyet sağlamalarına yardımcı olan alışkanlıklardan etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an exploration of the brand loyalty and habitual behavior of consumers in Turkey when it comes to fast-moving consumer goods (FMCG) brands in the personal care industry. The literature on habitual behavior and brand loyalty, with a specific focus on attitudinal loyalty, has separate studies on these topics that significantly affect consumer behavior, however, few studies examine their associations. Therefore, this paper aims to address this gap by concentrating on both concepts as a whole. Moreover, due to its economic standpoint and changing consumer attitudes, Turkey provides an intriguing environment to conduct this research. The study examines Turkish consumers' habits and loyalties by utilizing a qualitative research method through a research design of in-depth interviews. The findings were categorized around ten themes which were subjected to thematic analysis and analyzed individually. The analysis revealed that there are five main habitual behaviors that consumers in Turkey utilize, consciously or subconsciously, when shopping for or consuming personal care brands, such as familiarity, price sensitivity, ease of accessibility, prior research, and advertising and marketing efforts. The study suggests that while personal care consumers in Turkey still regard brands highly, their decisions are largely influenced by habits which aid in consumers making decisions more quickly and ensuring satisfaction.