Yeni kamu yönetimi reformlarının türk kamu yönetimi sistemine etkileri
The effects of new public management reforms' on the turkish public administration system
  1. Tez No: 806593
  2. Yazar: ZAFER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
II. Dünya Savaşı'nın ardından dünyayı etkisi altına alan ekonomik ve toplumsal sıkıntılar her geçen zaman diliminin ardından etkisini giderek arttırmaya devam etmiştir. Bu etki bilim insanlarının da söylediği üzere devletleri daha etkin ve verimli olmaya zorlamıştır. Devletlerin verimli ve etkin olmasını sağlayan en önemli yapı taşlarından biri ise devletlerin kamu yönetimi sistemleridir. Geleneksel kamu yönetimi anlayışının işlerliğini kaybetmeye başlaması yeni yönetim sistemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Giderek popülerliği artan ve kamu yönetiminin daha etkin ve verimli olmasını sağlayan yeni yaklaşımın adın ise Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımı olarak adlandırılmıştır. Tüm ülkelerin yaşadığı gibi Türkiye'de benzer sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Yaşanılan bu sıkıntılar ise vatandaşın daha zor zamanlar yaşamasına neden olmuştur. Bu mali ve toplumsal sıkıntıların aşılması adına Türk Kamu Yönetimi sistemi özellikle 1980'lerin ardından hızlı bir değişim süreci içerisinde yer almıştır. Kamu yönetimi sisteminde yaşanan bu değişim ise hem yapısal hem de işlevsel olarak nitelendirilebilir. Değişim sürecinin başarılı ve çağdaş ülkelerde yaşanan değişim sürecine uygun olabilmesi adına reform çalışmalarının Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Bu sayede kamu yönetimi sisteminin yeni kamu yönetimi yaklaşımına uygun, etkin, verimli, vatandaş odaklı, şeffaf, hesap verebilir, katılımcı odaklı bir yapıya kavuşturulması planlanmıştır. Çalışmanın amacı yapılan reform çalışmalarının yeni kamu yönetimi ilkelerinin hangisi veya hangileri ile uyumlu olduğunun değerlendirilmesidir. Diğer yandan reform çalışmalarının gerçekleştirilmesi sürecinde ortaya çıkan sorunların hangi düzeyde giderilebildiğinin anlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
After the World War II, the economic and social problems that affected the world in a continuous and incremental manner for each time period. As authorities state that, this impact has forced governments to become more effective and efficient. One of the most important building blocks of the government's is the public administration systems for their effective and efficient mechanism. The loss of functionality of the traditional public administration system caused for emerging new management systems. A new approach, which is increasing in popularity and making public administration more effective and efficient, is called New Public Management Approach. As other countries faced, Turkey used to deal with this public administrative problems. These problems have caused the citizens facing more difficulties. Due to these financial and social problems, the Turkish Public Administration system has been acted in a rapid change process after 1980s. This change in the public administration system can be characterized as both structural and functional. It is planned to implement these reforms according to the New Public Management Approach as in modern countries. To this extent, it is planned to bring the current public administration system into a new one with an effective, efficient, citizen-oriented, transparent, accountable and participant-oriented. The aim of this study is to evaluate which reform studies are compatible with the new public administration principles. Apart from this, it will be investigated how the problems that may arise during the realization of the aforementioned reform studies can be eliminated.