Menorajili ve/veya metrorajili hastalarda kanama diyatez testleri ile altta yatan koagulasyon defekti varlığının araştırılması
Investigation of the presence of an underlying coagulation defect by bleeding diathetes tests in patients with menorage and/or metroragia
  1. Tez No: 806602
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET BURAK AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalıĢmada anormal uterin kanama Ģikâyeti olan hastalarda kanama nedeni olarak olası pıhtılaĢma bozuklukları ve normal popülasyona göre ĠNR değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farkın olup olmadığı araĢtırıldı. ÇalıĢmaya Mayıs 2011- Haziran 2011 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nin Jinekoloji Polikliniğine anormal uterin kanama Ģikayeti ile baĢvuran toplam 54 hasta katıldı. Bunlardan 14 hasta gebe olduklarından dolayı çalıĢma 40 hastayla tamamlandı. Gebelik ile iliĢkili kanaması olanlar (14 adet) , bilinen hematolojik bir hastalığı olan veya kanama eğilimini artıracak ilaç kullanan hastalar çalıĢma grubu dıĢında tutuldu. Hastaların hematolojik testleri Haseki Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Merkez Biyokimya Laboratuvarında yapıldı. ÇalıĢmaya alınan hastalar arasından 6 kiĢide (%15) ĠNR değeri normal sınırlar dıĢında saptandı ( ĠNR: 0,95 – 1,2) ve ĠNR değeri normal sınırda olmayan hastalardan ikisinde miyom, bir hastada ise polip saptandı. Bu hastalar dıĢında kalan 34 hastada ise herhangi bir pıhtılaĢma bozukluğuna rastlanmadı ve olası kanama nedeni olarak polip (6 hasta), myom(19 hasta), polip ve myom (2 hasta), endometrit (4 hasta) saptandı. Ancak 3 hastada kanamaya neden olabilecek herhangi bir patoloji tespit edilemedi. ÇalıĢmanın sonucunda diyebiliriz ki; her ne kadar örneklemimizin sayısal değeri bu bilgiyi desteklememiĢ olsada yüksek sayılı örneklemlerde gösterecektir ki anormal uterin kanama Ģikayeti olan hastalarda kanama nedeni olarak jinekolojik problemlerle birlikte pıhtılaĢma bozuklukları gözden kaçırılmamalı ve mutlaka araĢtırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether there is a statistically significant difference between possible coagulation disorders as a cause of bleeding in patients with abnormal uterine bleeding and INR values compared to the normal population. A total of 54 patients who applied to the Gynecology Outpatient Clinic of Haseki Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic with the complaint of abnormal uterine bleeding between May 2011 and June 2011, participated in the study. Since 14 of them were pregnant, the study was completed with 40 patients. Patients who had bleeding associated with pregnancy (14), had a known hematological disease or were using drugs that would increase bleeding tendency were excluded from the study group. Hematological tests of the patients were performed in Haseki Training and Research Hospital Central Biochemistry Laboratory. Among the patients included in the study, INR values were found outside the normal limits in 6 (15%) patients (INR: 0.95 - 1.2), and two of the patients whose INR values were not within the normal range had fibroids and one patient had polyps. No coagulation disorders were found in 34 patients other than these patients, and polyps (6 patients), myoma (19 patients), polyps and fibroids (2 patients), endometritis (4 patients) were found to be the possible cause of bleeding. However, no pathology that could cause bleeding was detected in 3 patients. As a result of the study, we can say that; Although the numerical value of our sample did not support this information, it will show in high-numbered samples that coagulation disorders together with gynecological problems should not be overlooked as the cause of bleeding in patients with abnormal uterine bleeding complaints and should definitely be investigated.