Bankacılıkta gelir çeşitlendirmesinin performans üzerindeki etkisi: Azerbaycan örneği
The effect of income diversification on performance in banking: Azerbaijan case
- Tez No: 806614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Azerbaycan'daki mevcut ekonomik durum, bankacılıkta köklü değişikliklere, organizasyon ve müşteri hizmetleri biçimindeki sayısız yeniliklere, bir kredi kurumunu yönetme yöntemlerine yansıyan bankacılık sisteminin hızlı gelişimi ile karakterizedir. Bankalar, bankacılık hizmetleri pazarının çeşitli bölümlerinde ve Azerbaycan pazarına giren yabancı finans kurumlarında bankalararası rekabette önemli bir artış koşullarında çalışmak zorunda kalıyor. Bu bağlamda, geleneksel bankacılık faaliyetleri daha karmaşık hale gelmekte, yeni özellikler kazanmakta; daha önce bankacılık pratiğinde benzeri olmayan yeni finansal işlem ve hizmet türleri uygulamakta; ticari bankalar yeni pazarlara girmekte, yeni bir müşteri çevresiyle çalışmaya başlamaktadır. Bankacılık sisteminin çalışmasında, bankacılık faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine olan ilgi, aşağıdaki koşullar tarafından belirlenir. Tez araştırmasının amacı, bankacılık faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve bunun Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ticari bankalarının finansal durumu üzerindeki etkisi hakkında kapsamlı bir çalışma temelinde istatistiksel bir metodoloji ve uygulama geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
The current economic situation in Azerbaijan is characterized by the rapid development of the banking system, which is reflected in radical changes in banking, numerous innovations in the form of organization and customer service, methods of managing a credit institution. Banks are forced to work in various segments of the banking services market and in foreign financial institutions entering the Azerbaijan market in conditions of a significant increase in interbank competition. In this context, traditional banking activities are becoming more complex and gaining new features; implements new types of financial transactions and services that were unparalleled in banking practice; commercial banks are entering new markets, starting to work with a new clientele. In the study of the banking system, the interest in diversifying banking activities is determined by the following conditions. The aim of the thesis research is to develop a statistical methodology and application on the basis of a comprehensive study of the diversification of banking activities and its impact on the financial position of commercial banks of the Republic of Azerbaijan.