Regulation of mitochondrial translation and oxidative phosphorylation through reversible acetylation
Mitokondriyal protein ifadesinin ve oksidatif fosforilasyonun tersinir asetilasyon ile düzenlenmesi
  1. Tez No: 806706
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇAVDAR KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Ökaryotik bir hücrede, mitokondri enerjiyi beş elektron taşıma zincirinden oluşan oksidatif fosforilasyon (OXPHOS), mitokondri iç zarına gömülü kompleksler aracılığıyla ATP şeklinde sağlamaktadır. İnsan mitokondrisinin solunum zinciri komplekslerinin mitokondriyal olarak kodlanan on üç proteinini sentezlemek için kendi genomları ve transkripsiyon/translasyon sistemleri vardır. Enerji homeostazını korumak için mitokondriyal proteinlerin tersinir asetilasyonu kritik öneme sahip olduğundan, ribozomal proteinlerin asetilasyonu translasyonu ve enerji üretimini nasıl düzenlediğini araştırdık. İki boyutlu jel elektroforezi ve ardından sıralı (tandem) kütle spektrometrisi ve immunoemdirim analizleri ile memeli mitokondrisinde ribozomal protein L10'nin (MRPL10) majör olarak asetillenmiş ribozomal protein olduğunu tespit ettik. Buna ek olarak, SIRT3'ün, mitokondride lokalize olan ana NAD+-bağımlı deasetilazdır, ribozom ile etkileşime girdiğini ve MRPL10'un deasetilasyonundan sorumlu olduğunu keşfettik.
Özet (Çeviri)
In a eukaryotic cell, mitochondria provide energy in the form of ATP through oxidative phosphorylation (OXPHOS), which consists of five electron transport chain complexes embedded in the inner membrane of mitochondria. Human mitochondria have their own genome and transcription/translation system to synthesize mitochondrially encoded thirteen proteins of respiratory chain complexes. We investigated how acetylation of ribosomal proteins regulates translation and energy production in mitochondria since reversible acetylation of mitochondrial proteins was found to be critical for maintaining energy homeostasis. We identified mitochondrial ribosomal protein L10 (MRPL10) as the major acetylated ribosomal protein in mammalian mitochondria with two-dimensional gel electrophoresis followed by tandem mass spectrometry and immunoblotting analyses. In addition, we discovered that SIRT3, which is the main NAD+-dependent deacetylase localized into mitochondria, interacts with the ribosome and is responsible for the deacetylation of MRPL10.