A shipyard transformation as a catalyst in golden horn, galata and its historical environs' regeneration process
Haliç, galata ve tarihi çevresinin yenilenme sürecinde bir katalizör olarak tersane dönüşümü
  1. Tez No: 806707
  2. Yazar: ABDULKADİR KAAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. ERICH BUHMANN, PROF. DR. AYŞE SEMA KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hochschule Anhalt
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Osmanlı sanayi ve teknoloji tarihinin önemli bir kompleksi olan İstanbul'daki Haliç tersanesi için yeni bir suönü yerleşimi geliştirme projesinin arkasındaki mantığı tanımlamaktadır. Haliç'in kuzey kıyısı boyunca Galata ve Hasköy arasında iki kilometrelik bir şerit boyunca kesintisiz olarak uzanmaktadır. Bölgede inşa edilen birçok bina, geçmişin yapılarını çoğu zaman silmiştir. Bu nedenle Mart 1995'te tersane tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir. Ancak günümüzde tersanelerin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu çalışma, kentsel dönüşüm faktörlerini daha iyi anlamak için tersanenin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki durumunu araştırmaktadır. Yeni bir programın hayata geçirilmesi için bir gelişim çerçevesi önerilmektedir. Böylece çalışma, alanın yenilenmesi için bir başlangıç ve koruma ve yeniden kullanım için bir referans kaynağı öngörmektedir. Çalışma, tarama ve değerlendirme tekniklerinin referans alınmasıyla zenginleştirilmiş ve bir tasarım önerisiyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies a rationale behind a new water redevelopment for the Golden Horn shipyard in Istanbul, an important complex of the Ottoman history of industry and technology. It stretches continuously on a two-kilometre stripe along the northern coast of the Golden Horn between Galata and Hasköy. Many buildings constructed in the area often erased the edifices of the past. Therefore, in March 1995, the shipyard was declared to be a historical site. Today, however, shipyards are decided to be removed. This study investigates the past, present, and future condition of the shipyard to better understand its urban transformation factors. A development framework is proposed to realise a new program. Thus, the study envisions a beginning for the regeneration of the site and a reference source for conservation and repurposing. The study is enriched by taking up the scanning and evaluation techniques as references; and concluded with a design proposal.