Hipotiroidizmin metabolik sendrom prevalansı ve parametreleri üzerine etkileri
Effects of hypothyroidism on prevalence and parameters of metabolic syndrome
  1. Tez No: 806709
  2. Yazar: SENCER GANİDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CANATAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipotiroidizmin en önemli semptomlarından birisi kilo alımı veya kilo verememedir. Kardiyovasküler sistem üzerinde yaygın olarak bradikardi ve ılımlı diastolik hipertansiyona neden olur. Tiroid hormonu eksikliğinin glukoz ve insülin metabolizması üzerine etkileri tartışmalıdır. Tiroid hormonları lipidlerin sentez, metabolizma ve mobilizasyonunda önemli rol oynarlar. Amacımız hipotiroidizm ile metabolik sendrom arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Subklinik hipotiroidili 100 hasta, aşikar hipotiroidili 100 hasta ve tiroid fonksiyonları normal 200 sağlıklı birey olmak üzere toplam 400 olgu çalışmaya alındı. Hastalarda metabolik sendrom tanısı için NCEP-ATP III tanı kriterleri kullanıldı. Bulgular: Subklinik, aşikar ve kontrol grubu hastalarında vücut kitle indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,114). Bel çevresi ortalaması açısından hipotiroidisi olan grupta bel çevresi ortalama değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla saptandı (p=0,001). Kontrol grubundaki metabolik sendromlu hastaların HOMA indeksleri ile aşikar hipotiroidili hastalar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,008). Subklinik hipotiroidili hastalar ile aşikar hipotiroidili hastalar arasındaki fark da istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,014). Subklinik hipotiroidi, aşikar hipotiroidi ve kontrol grubundaki hastalarda metabolik sendrom varlığı sırasıyla %35, %44 ve %33 idi. Aşikar hipotiroidi grubunda metabolik sendrom sıklığı hem subklinik hem de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı idi (p değerleri sırasıyla 0,016 ve 0,002). Hasta gruplarında metabolik sendromu olanlarda bel çevresi subklinik hipotiroidili ve aşikar hipotiroidili grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla saptandı (p=0,001). Diğer parametreler (Açlık plazma glukozu yüksekliği, Hipertansiyon, Trigliserid yüksekliği, HDL düşüklüğü) açısından istatistiksel fark saptanmadı. Sonuç: Hipotiroidili hastalarda metobolik sendrom sıklığındakı artış anlamlıdır. Metabolik sendromu olan bireyler hipotiroidi açısından incelenmelidir
Özet (Çeviri)
Background: Weight gain and unable to loosing is one of the most important symptoms of hypothyroidism. It usually causes bradicardia and mild diastolic hypertension on cardiovascular system. The effects of thyroid hormon deficiency on glucose and insulin metabolism is controversial. Thyroid hormones play important roles in synthesis, metabolism and mobilization of lipids. We aimed to investigate the relation between hypothyroidism and metabolic syndrome. Methods: A total of 400 cases, 100 subclinic hypothyroidic, 100 evident hypothyroidic and 200 with normal thyroid function tests were included in the study. NCEP-ATP III diagnostic criteria were used to diagnose metabolic syndrome in patients. Results: There was no statistically significant difference between body mass indexes of subclinic, evident and control groups (p=0.114). For mean waist circumferences, the mean waist circumference of patients in the hypothyroidic group was detected to be statistically significantly higher than that of controls (p=0.001).The difference between the HOMA indexes of metabolic syndrome patients in the control group and evident hypothyroidic patients was statistically significant (p=0.008). The difference between subclinic hypothyroidic and evident hypothyroidic patients was also statistically significant (p=0.014). The metabolic syndrome frequency in subclinic hypothyrodic, evident hypothyroidic and control groups were 35%, 44% and 33%, respectively. The metabolic syndrome frequency in the evident hypothyroidic group was statistically significantly higher than that of both subclinic hypothyroidc and control groups (p=0.016 and 0.002, respectively). Among metabolic syndrome patients, the waist circumferences were signifiantly higher in subclinic and evident hypothyroidic patients than in control group (p=0.001). There was no significant statistical difference for other parameters (high fasting plasma glucose, hypertension, high triglycerid levels and low HDL cholesterol). Conclusions: The increase in metabolic syndrome frequency among hypothyroidic patients is significant. Therefore, metabolic syndrome subjects should be investigated for hypothyroidism.