Kentlilik bilinci ve kentli hakları: Batman ili örneği
Urban awareness and urban rights: The case of Batman
- Tez No: 806722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kent, bireylerin bir araya gelerek topluluk oluşturdukları, mal ve hizmetlerin farklılık göstermesi ile birlikte düşüncelerin de çeşitli yaygınlık gösterdiği ilişkiler alanıdır. Kentler, toplulukların farklı yaşam biçimleriyle bir araya gelmekle birlikte, her bir değerin diğer değere sıkı bağlar ile bağlı olduğu kozmopolit bir alanı oluşturmaktadır. Bu bağlamda kent, kendine has nitelikleri olan ve belli bir yerde yoğunlaşmış bir yerleşim sistemini oluşturmaktadır. Bu yerleşim sistemi içerisinde kentleşme ile birlikte kentlileşememe sürecinde kent kültürü ve kentlilik bilinci eksiklikleri kentin sosyo-kültürel, sosyo-mekansal ve sosyo-ekonomik yapısını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada en başta kent kavramı olmak üzere, kentleşme, kentlilik bilinci ve kentli hakları geçmişten bugüne kent gibi temel kavramlar ele alınmıştır. Bu bağlamda kavramsal çerçeveyi oluşturmak adına kent, kentleşme, kentlilik bilinci ve kentli hakları kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Kentlilerin ikamet ettikleri mekan ile olan bağlarını güçlendirecek yöntemler ile sosyal yaşamlarını devam ettirdikleri kentin farkına varmalarını sağlayarak kentli halka farkındalık yaratılacak süreçleri kentle pozitif bir hassasiyet içerisinde kalarak kentle olan sosyal bağlarını aktif bir biçimde aidiyet bilinci ile güçlendirerek yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlik bağlamında Batman' da“Kent Bilinci”ve“Kentli Hakları”önemi incelenmiş ve kentte yaşayan bireylerin bu kapsamda tutum ve davranışları analiz edilerek incelenmiştir. Bu bağlamda Batman kentinde yaşayan bireylere 617 anket uygulanmış toplam 585 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS programı ile incelenmiş sayısal veriler elde edilmiş ve bu verilerden hareketle kentlilik bilinci ve kentli hakları farkındalıkları değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak kentlilik bilinci düzeyi ve kentli hakları farkındalığı düzeyi yüksek çıkmıştır. acaktır.
Özet (Çeviri)
The city is a field of various explanations in which people form communities to gather, protect and use goods and services. Cities come together with the different life structures of the communities and form a cosmopolitan area where each value is closely linked to the other value. In this context, the city forms a unique and concentrated settlement system. In this settlement system, the urbanization process, urban culture and lack of urban awareness negatively affect the socio-cultural, socio-spatial and socio-economic structure of the city. This is basically the concept of the city, and basic concepts such as urbanization, urban consciousness and urban rights from past to present are discussed. In this context, in order to create the framework, the concepts of the city, urbanization, urban consciousness and citizens' rights have been tried to be explained.“Urban Consciousness”in Batman:“City Consciousness”in Batman, by ensuring that the citizens reach the city where they will continue their social life with the goal of strengthening their ties with the place where they live, by staying in a positive sensitivity with the city and actively strengthening their social ties with the city with the awareness of help. and the importance given to“Rights of the Urban”, and discusses these attitudes and wide-ranging analyzes of individuals living in the city. In this context, 617 questionnaires were applied to the people living in Batman, and a total of 585 questionnaires were evaluated. The data of the research were analyzed with the SPSS program, numerical aspects were obtained, and based on these aspects, urban awareness and urban rights savings were designed. As a result, the level of urban awareness and perception of urban rights is high. acaktır.