Monolitik zirkonya yüzeylerde farklı bitirme işlemlerinin fırçalama abrazyonuna dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the resistance to brushing abrasion of different polishing methods on monolithic zirconia surfaces
- Tez No: 806769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, glaze veya polisaj uygulanmış, farklı monolitik zirkonya (5Y-TZP) örneklerde, beş yıllık fırçalama simülasyonu sonrası meydana gelen yüzey pürüzlülüğü değişim miktarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Dört farklı marka monolitik zirkonya örnek grubu (E.max ZirCAD/MT, Katana/HT, Vita YZ/HT, Cercon/HT) 2×10×10 mm boyuta sahip olacak şekilde tasarlandı ve üretimi yapılıp sinterlendi. Örnekler; polisaj (OptraFine Polisaj Seti) veya glaze olmak üzere iki farklı yüzey bitim işlemi uygulanacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Yüzey pürüzlülüğü optik profilometre (Zygo Newview 7200) ve atomik güç mikroskobu (MPF-3D Origin AFM) ile ölçüldü. Daha sonra tüm test grupları, beş yıllık diş fırçalamasını simüle etmek için bir diş fırçalama makinesi ile 50.000 tur fırçalandı. Simüle edilen fırçalamadan sonra, tüm test gruplarının yüzey pürüzlülüğü tekrar optik profilometre ve AFM kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analizler Shapiro Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Post Hoc Bonferroni testi kullanılarak yapıldı. Çalışmada anlamlılık değeri olarak p≤0,05 kullanıldı. Bulgular: Glaze veya polisaj uygulanmış, tüm test gruplarındaki örnekler, fırçalama simülasyonundan önce ve sonra benzer yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) göstermiştir. Pv değerine bakıldığında ise, hem glaze hem de polisaj uygulanmış gruplar, fırçalama sonrası fırçalama öncesine kıyasla daha az pürüzlü bir yüzeye sahip olmuştur (p≤0,05). Ra değerlerine göre yüzey pürüzlülüğü değişmemiştir, bu da ortalama pürüzlülük değerinin değişmediğini, sadece en yüksek tepeler ve en derin vadiler arasındaki mesafenin (Pv) azaldığını göstermektedir. En düşük yüzey pürüzlülük değerleri polisaj uygulanmış Vita marka örnek gruplarından elde edilirken, en yüksek değerler glaze uygulanmış DDcube marka örnek gruplarından elde edilmiştir. Sonuç: Polisaj uygulanmış örnekler, glaze uygulanmış örneklerle benzer pürüzlülük değerleri göstermiştir. Bu nedenle çalışmada kullanılan polisaj setinin, önerilen talimatlar dikkate alınarak uygulanması koşulu ile, monolitik zirkonya yüzeyinde glaze işlemi kadar etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, test edilen tüm 5Y-TZP monolitik zirkonya örneklerde beş yıllık fırçalama simülasyonunun ortalama yüzey pürüzlülüğü üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the amount of surface roughness change after five years of brushing simulation in different monolithic zirconia (5Y-TZP) specimens with glaze or polishing. Materials and Methods: Four different brand monolithic zirconia sample groups (E.max ZirCAD/MT, Katana/HT, Vita YZ/HT, Cercon/HT) were designed to have 2×10×10 mm dimensions, were produced and sintered. Half of the samples were polished (OptraFine Polishing Set) and glaze was applied to the rest of the samples. Surface roughness was measured with an optical profilometer (Zygo Newview 7200) and atomic power microscope (MPF-3D Origin AFM). All test groups were then brushed 50,000 cycles with a toothbrush to simulate five years of brushing. After simulated brushing, the surface roughness of all test groups was again measured using an optical profilometer and AFM. Statistical analyzes were performed using the Shapiro Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Post Hoc Bonferroni test. P≤0.05 was used as the significance value in the study. Results: Glazed or polished specimens in all test groups showed similar surface roughness values (Ra) before and after brushing simulation. Considering the Pv value, both glaze and polished groups had a less rough surface after brushing than before brushing (p≤0.05). The surface roughness did not change according to the Ra values, indicating that the average roughness value did not change, only the distance (Pv) between the highest peaks and the deepest valleys decreased. The lowest surface roughness values were obtained from the polished Vita brand sample groups, while the highest values were obtained from the glazed DDcube brand sample groups. Conclusion: Polished samples showed similar roughness values with glazed samples. For this reason, it was concluded that the polishing set used in the study was as effective as glazing on a monolithic zirconia surface, provided that it was applied taking into account the recommended instructions. However, it was concluded that the five-year brushing simulation did not have a positive or negative effect on the mean surface roughness in all tested 5Y-TZP monolithic zirconia specimens.