Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between psychological resilience and self-esteem and entrepreneurial tendency in university students
  1. Tez No: 806783
  2. Yazar: PELİN GÖNÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 7 Aralık 2022 - 10 Ocak 2023 tarihleri arasında İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde eğitim gören 406 öğrenci katılmıştır. Araştırmada kullanılacak verileri toplamak amacıyla Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Üniversite Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık, benlik saygısı ve girişimcilik eğilimi düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılığın bir alt boyutu olan gelecek algısı düzeyi ile girişimcilik eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken; psikolojik dayanıklılığın diğer alt boyutları olan yapısal stil, aile uyumu, sosyal kaynaklar, kendilik algısı, sosyal yeterlilik ile girişimcilik eğilimi arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin benlik saygıları ile girişimcilik eğilimleri arasında anlamlı, negatif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Girişimcilikle ilgili ders/eğitim alan öğrencilerde psikolojik dayanıklılık alt boyutlarından yapısal stil, kendilik algısı, sosyal yeterlilik, sosyal kaynaklar düzeyleri ile birlikte benlik saygısı düzeylerinin de dersi almayanlara göre yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile girişimcilik eğilimleri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu; benlik saygıları ile girişimcilik eğilimleri arasında negatif yönlü (psikolojik dayanıklılık = ,366 ve benlik saygısı= -,448) anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin arasındaki farklılığın en fazla girişimcilikle ilgili ders/eğitim alıp almamalarına göre olduğu, bu farklılıkların psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısında olduğu, girişimcilik eğilimlerinde bir farklılığa yol açmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between psychological resilience and self-esteem and entrepreneurial tendency in university students. Students studying at İstanbul Nişantaşı University between 7 December 2022 and 10 January 2023 participated in the research. Informed consent form, socio-demographic information form, Resilience Scale for Adults, Rosenberg Self-Esteem Scale and Entrepreneurship Scale for University Students were used to collect the data to be used in the research. It has been determined that the university students participating in the research have high levels of psychological resilience, self-esteem and entrepreneurial tendency. While there was no significant relationship between the levels of future perception of the university students participating in the research and their entrepreneurial tendencies; It has been determined that there is a positive and significant relationship between structural style, family harmony, social resources, self-perception, and social competence. It has been determined that there is a significant, negative and moderate relationship between the self-esteem of the university students participating in the research and their entrepreneurial tendencies. It was concluded that the students who took courses/training on entrepreneurship had higher scores on structural style, self-perception, social competence, and social resources than those who did not take courses/training on entrepreneurship. At the same time; It was concluded that the self-esteem levels of the students who took courses/training on entrepreneurship were higher than those who did not take courses/training on entrepreneurship. It was found that there is a positive, moderate (r= 0.366) and significant relationship between the psychological resilience levels of the university students participating in the research and their entrepreneurial tendencies; It was concluded that there is a negative, moderate (r= -0.448) significant relationship between self-esteem and entrepreneurial tendencies. In addition, it was concluded that the difference among university students was mostly based on whether they took courses/training related to entrepreneurship: these differences were in psychological resilience and self-esteem, and did not lead to a difference in entrepreneurial tendencies.